Për turistët: Në rrugë në Bullgari me automjet

Varianti më i sigurt për udhëtim në distanca të shkurtra ose të gjata në kohën e pandemisë mbetet automobili personal. Në këtë mënyrë turistët disponojnë kohën e tyre dhe nuk varen nga njerëzit e tjerë përreth. Qytetarëve të huaj të cilët mbërrijnë..

botuar më 20-07-10 4.04.MD

A nisi me sukses stina verore nëpër det?

Pandemia nga Covid-19 doli e pamëshirshme ndaj sektorëve të shumtë në ekonominë e Bullgarisë, në këtë numër dhe ndaj turizmit veror. Jemi mësuar që muajt korrik dhe gusht t’i vëmë në “kulmin” e sezonit dhe kjo me të vërtetë qe kështu. Por deri..

botuar më 20-07-08 3.27.MD

Ministrja e Turizmit: Na pret një stinë e vështirë, por me rëndësi më të madhe është të kemi sezon turistik

Këtë e bëri të ditur para Televizionit Kombëtar Bullgar Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova. Edhe pse ngadalë, me hapa të vegjël, sektori “Turizëm” rimëkëmbet në bregdet. Mbi 70% prej të ardhurave në turizëm formohen nga produkti veror..

botuar më 20-07-04 10.30.PD

All inclusive, por pas vitrinës

Adhuruesit e shërbimit All inclusive mund të jenë të qetë, sepse pavarësisht nga masat kundër epidemisë, përsëri do të mund të shijojnë të gjitha ekstrat në hotelet të cilat e propozojnë atë në bregdetin bullgar. Siguria është e garantuar dhe klientët..

botuar më 20-07-03 12.36.MD

Vendpushimi malor Pamporovo çel sezonin veror

“Lëvizu, merr frymë dhe ndaj” është motoja e sezonit Vera 2020 në vendpushimin malor Pamporovo, i cili fillon sot. Programi veror i pushimores në malin e Rodopeve qëllon të tërheqë më shumë njerëz në mal për lëvizje, sport dhe ajër të pastër...

botuar më 20-07-03 8.06.PD

Portali turistik i Varnës me vizion të ri për stinën verore

Me një vizion krejtësisht të ri Portali turistik i Varnës tregon bukuritë e kryeqytetit tonë detar me rubrika interesante, fotografi dhe video. Informacioni paraqitet në 6 gjuhë: bullgarisht, anglisht, rusisht, gjermanisht, frëngjisht dhe..

botuar më 20-07-02 10.24.PD

Destinacioni i 17-të i Wizz Air deri në Bullgari

Kompania low cost hungareze e transportit ajror Wizz Air paralajmëroi se linçon një itinerar të ri  - mes Sofjes dhe ishullit grek Mikonos. Fluturimi i parë deri në Mikonos do të jetë më 7 gusht 2020 dhe parashikohen nga 2 fluturime në javë për këtë..

botuar më 20-06-30 6.55.MD

Rregulla të rrepta për përdorimin e pajisjeve SPA në vendpushime

Që nga kohërat e lashta burimet kuruese në trojet tona kanë pasur famë të madhe. Vetitë e tyre të favorshme për shëndetin e njeriut i kanë vlerësuar perandorë të ndryshëm romakë. Sot Bullgaria zë një prej vendeve të para në Evropë për nga burimet me ujë..

botuar më 20-06-29 12.15.MD

Reklamohet turizmi detar me buletin në 10 vende

Një buletin prezanton mundësitë për turizëm në 7 vende nga pellgu i Detit të Zi. Prezantohen 18 objekte turistike të financuara nga Programi Operativ i BE-së “Pellgu i Detit të Zi 2014-2020”. Buletini do të përhapet në platforma internet dhe në rrjetet..

botuar më 20-06-28 2.22.MD

Vendet më të mira për degustimin e verës në Ultësirën e Trakëve

Një hartë interaktive tregon mundësitë për turizëm me degustimin e verës në kantinat e hapura në Ultësirën e Trakëve. Janë përfshirë 50 kantina, të cilat ndodhen në 6 qarqe të vendit – Plovdiv, Pazarxhik, Haskovo, Stara Zagora, Jamboll dhe Sliven...

botuar më 20-06-28 7.05.PD