Silvano Prandi

Silvano Prandi përsëri është në krye të kombëtares bullgare të volejbollit

Italiani Silvano Prandi përsëri është trajner i skuadrës kombëtare bullgare të volejbollit për meshkuj. Kjo e bën një prej personaliteteve më të shquara në sportin bullgar. “Ndihem sikurse nuk e kam ndërprerë punën time me këtë skuadër.....

botuar më 20-07-03 5.59.MD
Bozhidar Antonov në kepin Emine, shtator 2018

Rekord i ri: ngjitja e tri majave më të larta të maleve Rila, Pirin dhe Stara Pllanina për 26 orë

Vrapuesi i ultra-maratoneve Bozhidar Antonov përsëri befason me arritjen e tij të fundit – ngjitja radhazi e tri majave më të larta të maleve Rila, Pirin dhe Stara Pllanina. Në këtë sfidë ai përdorte biçikletë në vendet ku nuk vraponte. Dëshira e..

botuar më 20-07-03 12.39.MD

Për të dytin vit me radhë Llokomotiv (Plovdiv) fitoi Kupën e Bullgarisë

Skuadra e Llokomotivit (Plovdiv) mbrojti trofeun dhe fitoi për të dytin vit me radhë turneun për Kupën e Bullgarisë. Në ndeshjen finale, e cila u luajt dje, në stadiumin kombëtar “Vasill Levski” djemtë e Bruno Akrapoviçit fituan kundër CSKA-së (Sofje)..

botuar më 20-07-02 8.08.PD
Viktorija Tomova

Tenistja bullgare Viktorija Tomovoa me fitore të tretë

Bullgarja Viktorija Tomova regjistroi fitoren e radhës në grupin e tretë të turneut demonstrativ të tenisit në Beograd organizuar nga Akademija e Janko Tipsareviçit. Bullgarja e umponua mbi tenisten kroate Mariana Drazhiç me 6:4, 6:3 dhe kështu i..

botuar më 20-07-01 6.35.MD
Nikolla Abaxhiev-Koki dhe Veso Ovçarov

Një garë ekstreme në ajër dhe ujë

Gara mes sportistëve më të mirë bullgarë të aeronautikës dhe kitesurfing-ut mbaroi parakohshëm. Starti ishte pranë Novo Sello tek lumi Danub. Në garën "Air and Water Need Good Wings" dy atletë duhej të konkurronin në vazhdim të 12 orëve. Nga..

botuar më 20-07-01 9.53.PD
Organizatorët e turneut

Sofja është mikpritëse e turneut ndërkombëtar të volejbollit në plazh

Në Sofje do të zhvillohet një turne ndërkombëtar i volejbollit në plazh. Ndeshjet do të mbahen në bazën e re për volejboll plazhi, e cila u përgjigjet kritereve më të larta, dhe ndodhet në rajonin e liqenit të Pançarevos në afërsi të Sofjes. Nga 6 deri..

botuar më 20-06-30 6.41.MD
Morinari Vatanabe

Do të krijohet sistem optimal për vlerësimin në gjimnastikën ritmike

Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike i propozoi Federatës Ndërkombëtare që vlerësimi për shfaqje artistike t’i shtohet vlerësimit të tërë kombinimit. Propozimi është në përgjigje të letrës së presidentit të Federatës Ndërkombëtare Morinari..

botuar më 20-06-30 2.24.MD
Viktoria Tomova

Tenistja më e mirë e Bullgarisë me fitore në turneun demonstrativ të tenisit në Beograd

Tenistja më e mirë bullgare Viktoria Tomova fitoi me 6:1, 6:1 kundër Tijana Sretenoviç në një ndeshje të turneut demonstrativ të tenisit në fusha të kuqe në Beorgard, organizuar nga Akademia e Janko Tipsareviç. Tomova nuk u has me vështirësi kundër..

botuar më 20-06-30 9.29.PD

Deri në 12 mijë tifozë do të asistojnë në finalin për Kupën e Bullgarisë

Pas një takimi me kryeministrin Bojko Borisov ministri i sportit Krasen Kralev tha, se për finalin e Kupës së Bullgarisë midis ekipeve CSKA (Sofja) dhe Lokomotiv (Pllovdiv) më 1 korrik në stadium do të hyjnë deri në 12 mijë veta. Ministri tha se për..

botuar më 20-06-27 1.52.MD

Është pezulluar implementimi i sistemit VAR në futbollin bullgar

Pandemia e Covid-19 do të vonojë modernizimin e Kampionatit të Ligës së Lartë të futbollit bullgar. Që nga sezoni i ri stadiumet, në të cilat zhvillohen ndeshjet e kësaj lige duhej të pajiseshin me sistemin VAR ("Video assistant referee"), e cila..

botuar më 20-06-25 7.28.MD