Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta në Sofje u zgjerua në protestë kombëtare

Foto: BGNES

Me thirrje “dorëheqje” dhe “mafia” pjesëmarrësit në protestën kundër qeverisë dhe Kryeprokurorit në mbrëmjen e radhës e mbushën sheshin para Këshillit të Ministrave në Sofje.

Demonstrime u zhvilluan në qytetet e mëdha – Varna, Plovdiv, Burgas, Veliko Tërovo, Ruse, Blagoevgrad, Stara Zagora, Pleven. Gabrovo, Kjustendill.

Protestuesit këmbëngulin për ndryshim të modelit të qeverisjes dhe për një të ardhme më të mirë për fëmijët e tyre.

Demonstrimi para Këshillit të Ministrave mbaroi pak pas orës 23.00.

Sipas të dhënave të MPB-së nuk ka pasur shkelje serioze të ligjit.

Më shumë nga rubrika

Po vazhdojnë protestat antiqeveritare në Sofje

Protestuesit iniciuan grumbullim nënshkrimesh për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev. Deri tani janë mbledhur 1 400 nënshkrime. Si çdo mbrëmje të pakënaqurit nga qeverisja u mblodhën në rajonin e Presidencës dhe të Këshillit të..

botuar më 20-08-11 8.21.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 157

Ata që mbërrijnë nga Emiratet e Bashkuara Arabe hyjnë në Bullgari pa teste PCR Nga 11 gushti për ata që mbërrijnë në Bullgari nga Emiratet e Bashkuara Arabe nuk kërkohen teste negative PCR. Kjo theksohet në një urdhër të ministrit të shëndetësisë..

botuar më 20-08-11 8.05.MD
Ministrja Saçeva

U shqyrtuan masa për ndihmë të familjeve me fëmijë me Covid-19

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Denica Saçeva shqyrtoi me përfaqësues të asociacionit “Prindër” mundësi në përkrahje të familjeve me fëmijë të cilët mund të vendosen eventualisht në karantinë për shkak të Covid-19 vitin tjetër shkollor,..

botuar më 20-08-11 6.54.MD