Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Koha për folklor" shënon fillimin e verës në Sofje

Foto: Pallatit Kombëtar të Kulturës

Më 22 qershor në Ditën e folklorit bullgar, në skenën e hapur mbas Pallatit Kombëtar të Kulturës në një vend do të mblidhen interpretues të shquar dhe ansamble të famshme popullore. Ideja për këtë ngjarje folklorike vjen nga ansambli “Çinari” dhe është lidhur me solsticin veror.

Në spektakël me titull “Koha për folklor” do të marrin pjesë dhe aktori Dimitër Tuxharov – Shkumbata, Stojan Jankullov  - Stunxhi, grupi “Etnotiks”, “Bullgarina”, Shkolla Profesionale e Artit të Vallëzimit e Sofjes dhe formacioni “Çinari Drums”.


Më shumë nga rubrika

Në Sofje po vazhdojnë A to Jazz Concerts

Një nga ngjarjet më të mëdha kulturore tek ne , A to Jazz ia dedikon  lavdinë e vet seleksionimit të shkëlqyer  të muzikantëve dhe zgjedhjes së skenës, të vendosur në parkun qendror të kryeqytetit. Festivali i cili gjatë vitit 2019 mblodhi 35..

botuar më 20-07-11 4.20.PD

Casual Threesome - yjet e radio konkursit për muzikë të re pop dhe rok bullgare

Radio konkursi “Pranvera 2020” u afirmua si një nga me të autoritetshmet në Bullgari. Qëllimi i tij gjithmonë ka qenë të stimulojë krijimin e këngëve të reja pop dhe rok bullgare. Sipas rregullores një juri prej muzikantëve profesionalë dhe gazetarësh..

botuar më 20-07-07 11.50.PD

Dimitër Gorçakov dhe e tija „Muzika nën pemën”

Pianisti i ri është ish-student në Akademinë Muzikore Kombëtare. Që nga vitet në akademi ai merr pjesë në projekte të lidhura me muzikën elektronike dhe me eksperimente të ndryshme. Dashuria e tij e madhe është muzika xhaz dhe improvizimet, mirëpo..

botuar më 20-07-05 6.05.PD