Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një shteg i xhazit në Bansko do të prezantojë muzikantë të njohur bullgarë

Foto: Ani Petrova

Në Bansko shqyrtuan iniciativën për krijimin e Shtegut të Xhazit. Ideja është e drejtorit të festivalit ndërkombëtar të xhazit dr. Emill Iliev. Ajo u paraqit në një takim pune në vendpushimin malor, me pjesëmarrjen e kryetarit të Komisionit Parlamentar të Kulturës dhe Mediave Vezhdi Rashidov. Në kuadrin e projektit duhet të vendosen monumente të emrave të mëdhenj të xhazit bullgar, të cilët kanë kontribuuar për krijimin e festivalit dhe historinë e tij. Tri skulpturat e para do të jenë të muzikantëve të mëdhenj Millço Leviev, Simeon Shterev dhe Vili Kazasjan. Vezhdi Rashidov ka deklaruar përkrahjen e tij kategorike ndaj Shtegut të Xhazit dhe do bëjë pjesë në ekipin, i cili do të punojë për realizimin e tij.

Më shumë nga rubrika

Në Sofje po vazhdojnë A to Jazz Concerts

Një nga ngjarjet më të mëdha kulturore tek ne , A to Jazz ia dedikon  lavdinë e vet seleksionimit të shkëlqyer  të muzikantëve dhe zgjedhjes së skenës, të vendosur në parkun qendror të kryeqytetit. Festivali i cili gjatë vitit 2019 mblodhi 35..

botuar më 20-07-11 4.20.PD

Casual Threesome - yjet e radio konkursit për muzikë të re pop dhe rok bullgare

Radio konkursi “Pranvera 2020” u afirmua si një nga me të autoritetshmet në Bullgari. Qëllimi i tij gjithmonë ka qenë të stimulojë krijimin e këngëve të reja pop dhe rok bullgare. Sipas rregullores një juri prej muzikantëve profesionalë dhe gazetarësh..

botuar më 20-07-07 11.50.PD

Dimitër Gorçakov dhe e tija „Muzika nën pemën”

Pianisti i ri është ish-student në Akademinë Muzikore Kombëtare. Që nga vitet në akademi ai merr pjesë në projekte të lidhura me muzikën elektronike dhe me eksperimente të ndryshme. Dashuria e tij e madhe është muzika xhaz dhe improvizimet, mirëpo..

botuar më 20-07-05 6.05.PD