Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Anglishtja është lënda mësimore që preferohet më shumë nga nxënësit për provimet shtetërore

Foto: Radio Vidin

Mbi 37 mijë nxënës bullgarë në klasën e 12 japin sot provimin e detyrueshëm shtetëror mbi lëndë mësimore të preferuar prej tyre. Për vitin e radhës më shumë prej tyre (afro 12 000) kanë preferuar gjuhën angleze. Pas saj janë biologjia dhe gjeografia, si dhe ekonomia.

Provimet zhvillohen duke u respektuar strikt masat e distancës dhe dezinfektimit.

Më shumë nga rubrika

Gjendja e jashtëzakonshme epidemike mbetet deri në fund të korrikut

Gjendja e jashtëzakonshme epidemike vazhdon deri në fund të korrikut, bëri të ditur Ministri i shëndetësisë Kirill Ananiev në një brifing të jashtëzakonshëm të Shtabit Operativ kombëtar për kundërvënien e koronavirusit. Po forcohet kontrolli i..

botuar më 20-07-06 2.27.MD
Pllamen Mlladenovski

Kandidati i vetëm për shef të rregullatorit energjetik u tërhoq

Pllamen Mlladenovi i cili ishte kandidati i partisë në pushtet për postin e kryetarit të Komisionit për Rregullimin Energjetik dhe Ujor hoqi dorë nga konkurrimi për shkak se në shoqëri u imponua qëndrimi se zgjedhje është e paracaktuar. Lidhur me këtë..

botuar më 20-07-06 1.42.MD
Profesor Konstantinov

Modeli matematikor parashikon zhvillimin e pandemisë

Hartuam dhe aplikuam modele të cilët parashikojnë zhvillimin e pandemisë. Parashikuam me saktësi nga 0.5 për qind numri i të vdekurve n Evropë dhe në Bullgari, tha matematikani profesor Mihaill Konstantinov, drejtor i firmës shtetërore “Shërbim..

botuar më 20-07-06 1.33.MD