Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nga koleksioni i Radio Bullgarisë

„I madhërishëm është ushtari ynë” tashmë 19 vjet është himni i Ushtrisë Bullagre

Foto: BGNES

31 maj 2001 është data, në të cilën me urdhëresë të Ministrit të mbrojtjes një nga marshet më të njohura bullgare u bë himni i Ushtrisë sonë. Shpallja u bë në mënyrë ceremoniale me koncert të një orkestre frymore ushtarake në sheshin para katedrales “Shën Aleksandër Nevski” në kryeqytet.

Kënga ushtarake „ I madhërishëm është ushtari ynë” është krijuar gjatë kohës së Luftës së Parë Botërore. Melodia është kompozuar në vitin 2016 pranë liqenit të Ohrit nga Mihall Shekerxhiev, ushtar në regjimentin e 23-të të Këmbësorisë së Tetë të Tunxhës. Teksti është shkruar nga gazetari toger Konstantin Georgiev.

Sot në çdo festë apo ceremoni ushtarake detyrimisht tingëllon „I madhërishëm është ushtari ynë! I madh, i madh, i madh!”

Që nga viti 2001 më 31 maj shënojmë Ditën e Orkestrave Frymore Ushtarake. Me këtë rast këtu Radio Bullgaria ju kujton historinë interesante dhe plot peripeci të Orkestrës Frymore të Gardhës.


Më shumë nga rubrika

Një copë parajse në bregun e Detit të Zi

Fshati Durankullak është vendbanimi më verilindor bullgar, vetëm 5 km. në jug të kufirit tonë me Rumani dhe dy kilometra në perëndim të Detit të Zi. Shumë i njohur është Liqeni i Durankullakut, i cili ndodhet një kilometër në juglindje të vendbanimit dhe..

botuar më 20-07-12 5.10.PD

Patalenica – sa gjëra kureshtare mund të gjejmë në një fshat të vogël dhe të panjohur bullgar

Kudo që të shkoni në Bullgari mund të gjeni vende tepër interesante me histori të pasur, plot me monumente historike apo zbulime arkitekturore. Shpesh në fshatrat e vogla mund të zbulohen dëshmitë më kureshtare për jetën e paraardhësve tanë. Një..

botuar më 20-07-11 5.05.PD

Arkitektë nga e gjithë bota studiojnë ndërtimin preciz të varrezës rreth qytetit Pomorie

Shkencëtarët janë të befasuar dhe po kërkojnë emrin specifikpër varrezën antike me kupolë rreth qytetit Pomorie. Mes banuesve vendas ajo ka fituar popullaritet si “varreza e zbrazët”, sepse varreza ka qenë e mbuluar me një përpikmëri të madhe me rërë, në..

botuar më 20-07-05 4.05.PD