Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këngë për alfabetin bullgar

Foto: arkiv personal

Në vigjilje të festës më të ndritshme bullgare – 24 maj, Dita e Alfabetit Sllav dhe Kulturës Bullgare, ju propozojmë të dëgjoni një këngë të bukur kushtuar alfabetit bullgar – “Këngë e vogël për alfabetin”. Ajo është pjesë e projektit për mësimin e alfabetit bullgar të shkollës “Zëra të rinj bullgarë në Nju Jork”. Autorja e muzikës dhe tekstit është Vllada Tomova, ndërsa ideja për projektin është e Meglena Zaprevës. Interpretimi është i fëmijëve nga shkolla në megapolisin amerikan, e cila gjatë viteve të kaluara arriti të provokojë interesin ndaj jetës së saj kulturore jo vetëm të komunitetit bullgar, por të njerëzve me kombësi të ndryshme të bashkuar nga dashuria e tyre ndaj muzikës, gjuhës dhe traditave bullgare. Më shumë nga rubrika

Me muzikë dhe sport kundër agresionit

Të provokojë vëmendjen e njerëzve të rinj dhe të publikut bullgar drejt parandalimit të agresionit - ky është qëllimi i projektit të Fondacionit “Preke Ylberin” dhe të Ministrisë së Rinisë dhe të Sportit, nisur në fillim të vitit shkollor. Nën emërtimin..

botuar më 20-09-17 4.08.MD

Pikë BG - këngë për dashuri dhe rebelim

“Pikë BG është një projekt akustik për këngë të reja të qytetit ( “këngët e qytetit” është një gjini muzikore e përhapur në Bullgari në fillim të shekullit XX) - në këtë mënyrë e përcaktojnë veten e vet katër themeluesit dhe autorë në grup Todor..

botuar më 20-09-09 11.09.PD

Sonya Yoncheva me kthim të shumëpritur në qytetin e saj të lindjes Plovdiv

Lajmet e mira, të lidhura me shfaqjet e ndryshme të muzikantëve elitar bullgarë tek ne po vazhdojnë të mbërrijnë pavarësisht nga pandemia dhe nga protestat politike. Le të rikujtojmë dy prej tyre. Koncerti emocionues i Krasimira Stojanovës, me të..

botuar më 20-08-25 11.56.PD