Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vdiq këngëtarja e madhe e këngëve të malit të Rodopeve Hristina Ljutova

Hristina Ljutova
Foto: Facebook/ Христина Лютова

Këtë njoftoi vajza e saj : ”Sot në mëngjes (12 maj) pushoi së rrahuri zemra e nënës sime...12 ditë përpara se të mbushë moshën hijerëndë 80 vjeç”

Hristina Ljutova ka lindur më 24 maj 1940 në qytetin Smoljan. Si nxënëse me shumë sukses ka kënduar këngë moderne për atë kohë, kurse vendimi të merret në mënyrë profesionale me muzikë popullore ka ardhur mjaft më vonë. Gjatë vitit 1962 ajo hyri në Ansamblin “Rodopa” në qytetin e saj të lindjes dhe në këtë mënyrë kënga e malit të Rodopeve u bë fati i saj dhe frymëzimi i saj.

30 vjet Hristina Ljutova ishte mes solisteve të ansamblit të qytetit Smoljan, por kjo fare nuk është kontributi i saj i madh në rikrijimin skenik të folklorit të krahinës së saj malore. Prej burimeve të ndryshme, kryesisht prej më të moshuarve, ajo ka mbledhur dhe ka ruajtur mbi 400 këngë të paçmuara. Një pjesë prej tyre ndodhen në Fondin e Radios Kombëtare Bullgare. Zëri i saj i bukur, i plotë dhe tepër i pasur (alt) ka tingëlluar në Francë, Kubë, Holandë, Rusi, Greqi, Kore, Gjermani, Hungari dhe vende të tjera, ku ka qenë për vizitë si këngëtare e  korit popullor “Zërat e mëdhenj bullgarë” me dirigjent Zdravko Mihajllov. Adhurues të shumtë mblodhi dhe trioja “Rodopeja” ku ajo këndonte bashkë me vajzën e saj Marijana Pavllova.

Gjatë viteve të fundit këngëtarja e njohur jetonte tek vajza e saj në Londër. Për shëndetin e saj janë kujdesur mjekë të mirë, tregon Marjana, kurse për Hristina Ljutova thotë se ka ruajtur mençurinë dhe forcën e shpirtit të saj.

Përkulemi para saj!


Më shumë nga rubrika

“Orenda” – një kor i vogël bullgar në Paris

I krijuar në Paris, grupi interpreton këngë popullore bullgare me orkestrim të kompozitorëve tanë të njohur, si dhe këngë ortodokse. Drejtuese është Stefka Miteva – këngëtare, autore e këngëve dhe e aranzhimeve, mësuese në lëndën e muzikës dhe të teorisë..

rinovuar më 20-05-25 8.17.PD

Këngë për alfabetin bullgar

Në vigjilje të festës më të ndritshme bullgare – 24 maj, Dita e Alfabetit Sllav dhe Kulturës Bullgare, ju propozojmë të dëgjoni një këngë të bukur kushtuar alfabetit bullgar – “Këngë e vogël për alfabetin”. Ajo është pjesë e projektit për mësimin e..

botuar më 20-05-23 7.05.PD

Mund të votohet për këngë në konkursin e anuluar të Evrovizionit

Deri më 17 maj bullgarët mund të zgjedhin këngën e tyre të preferuar nga konkursi i anuluar i Evrovizionit 2020 në një faqe speciale të Televizionit Kombëtar Bullgar. Sipas rregullave bullgarët nuk e kanë të drejtën të votojnë për këngën „Tears Getting..

botuar më 20-05-11 2.02.MD