Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Opera e Sofjes do të transmetojë një koncert festiv më 6 maj

Teatri operistik do të transmetojë më 6 maj në orën 17.00 koncert festiv me rastin e Ditës së Shëngjergjit. Në videomesazhet dhe përshëndetjet muzikore do të përfshihen këngëtarët e shquar Rajna Kabaivanska, Aleksandrina Millçeva, Maria Gulegina, Katrin Foster, Nadja Krësteva, Cvetana Bandallovska, Kostadin Andreev, regjisori Filippo Tonon, dirigjentët Constantin Trinks, Erick Waechter,  Pavell Klinçev. Në program janë përfshirë vepra të  kompozitorëve Vagner, Puçini, Verdi, Borodin, Bizet, Saint-Saen, Minkus, Ljubomir Pipkov.

Adhuruesit e operës dhe baletit, të cilët kanë mundësi dhe dëshirë, mund të përkrahin financiarisht artin me dhurime. 


Më shumë nga rubrika

Me muzikë dhe sport kundër agresionit

Të provokojë vëmendjen e njerëzve të rinj dhe të publikut bullgar drejt parandalimit të agresionit - ky është qëllimi i projektit të Fondacionit “Preke Ylberin” dhe të Ministrisë së Rinisë dhe të Sportit, nisur në fillim të vitit shkollor. Nën emërtimin..

botuar më 20-09-17 4.08.MD

Pikë BG - këngë për dashuri dhe rebelim

“Pikë BG është një projekt akustik për këngë të reja të qytetit ( “këngët e qytetit” është një gjini muzikore e përhapur në Bullgari në fillim të shekullit XX) - në këtë mënyrë e përcaktojnë veten e vet katër themeluesit dhe autorë në grup Todor..

botuar më 20-09-09 11.09.PD

Sonya Yoncheva me kthim të shumëpritur në qytetin e saj të lindjes Plovdiv

Lajmet e mira, të lidhura me shfaqjet e ndryshme të muzikantëve elitar bullgarë tek ne po vazhdojnë të mbërrijnë pavarësisht nga pandemia dhe nga protestat politike. Le të rikujtojmë dy prej tyre. Koncerti emocionues i Krasimira Stojanovës, me të..

botuar më 20-08-25 11.56.PD