Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Muzikantët bullgarë u bënë pjesë e IFPI

Foto: pixabay

Asociacioni i producentëve muzikorë bullgarë nënshkroi marrëveshje me Federatën Ndërkombëtare të Industrisë Fonografike dhe mori kod ndërkombëtar të standardizimit sipas sistemit ISRC. Kjo do të lehtësojë pagimet për muzikën bullgare në mjedisin digjital dhe shpërndarjen e drejtë të të ardhurave mes producentëve dhe muzikantëve.

“Po bëjmë një hap strategjik përpara për tërë sektorin tonë bullgar, komentoi drejtoresha ekzekutive e Asociacionit të Producentëve Muzikorë në Bullgari, Ina Kileva.

IFPI bashkon mbi 1300 kompani muzikore nga 60 vende dhe organizata përfaqësuese kombëtare nga 56 vende.


Më shumë nga rubrika

Elena Koleva dhe Pllamen Karadonev - pedagogë në Berklee College of Music

Elena Koleva dhe Pllamen Karadonev janë bullgarët e parë - pedagogë në fakultetet e pianos dhe të kënduarit në Berklee College of Music. Ata largohen nga Bullgaria përpara 19 vjetëve që të mësojnë xhaz në Shtetet e Bashkuara. Ëndrra e tyre është që..

botuar më 20-05-31 7.25.PD

“Orenda” – një kor i vogël bullgar në Paris

I krijuar në Paris, grupi interpreton këngë popullore bullgare me orkestrim të kompozitorëve tanë të njohur, si dhe këngë ortodokse. Drejtuese është Stefka Miteva – këngëtare, autore e këngëve dhe e aranzhimeve, mësuese në lëndën e muzikës dhe të teorisë..

rinovuar më 20-05-25 8.17.PD

Këngë për alfabetin bullgar

Në vigjilje të festës më të ndritshme bullgare – 24 maj, Dita e Alfabetit Sllav dhe Kulturës Bullgare, ju propozojmë të dëgjoni një këngë të bukur kushtuar alfabetit bullgar – “Këngë e vogël për alfabetin”. Ajo është pjesë e projektit për mësimin e..

botuar më 20-05-23 7.05.PD