Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria shiti letra shtetërore me vlerë 100 mln euro

Foto: arkiv

Bullgaria shiti letra shtetërore me vlerë 100 mln euro. Ky është emisioni i pestë i radhës i letrave shtetërore me vlerë që nga fillimi i vitit 2020 dhe emisioni i parë në kushtet e gjendjes së jashtëzakonshme. Kështu borxhi i shtetit për këtë vit bëhet 500 mln euro. Emisioni i obligacioneve shtetërore është me interes vjetor 0.01 për qind.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 84-të

S&P: Ekonomia bullgare do të rivendoset gjatë vitit 2021 Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kredisë Standard & Poor’s Global Ratings pohoi vlerësimin afatshkurtër dhe afatgjatë të kredisë të Bullgarisë në kartëmonedhë të huaj dhe..

botuar më 20-05-30 5.36.MD

Motoçiklistët në Varnë çelën sezonin e ri

Mbi 1200 motoçiklistë morën pjesë në hapjen e motosezonit të ri në qytetin bregdetar Varna. Për herë të parë pas gjendjes së jashtëzakonshme në vend motoçiklistët nga Bullgaria Verilindore mbërritën në sheshin qendror të qytetit para katedrales..

botuar më 20-05-30 3.58.MD
Zv. Ministrja Zornica Rusinova, Ministria e Punës dhe Politikës Sociale

Shteti do të ndihmojë kompanitë e transportit ndërqytetës

Është hartuar një masë në mbështetje të transportit ndërqytetës me autobusë, i cili është shumë i prekur nga pandemia e Covid-19. Këtë e tha për radion “Darik” Zv.Ministrja e punës dhe politikës sociale Zornica Rusinova.  Që nga 1 korriku të punësuarit..

botuar më 20-05-30 3.40.MD