Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

8 raste të reja të COVID-19 në vend

Foto: ЕPA/BGNES

549 janë rastet e ripohuara të COVID-19 në Bullgari, bëri të ditur Shtabi Operativ Kombëtar. Më 6 prill u konstatuan akoma 8 raste të reja. Të gjitha ato janë në Sofje. 201 pacientë janë vendosur në spitale. 26 janë në repartet e urgjencës dhe në klinika. Personat e vdekur që nga fillimi i krizës janë 22. Sot ka vdekur akoma një paciente 90 vjeçe në kryeqytet, e cila ka pasur edhe sëmundje të tjera kronike.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 84-të

S&P: Ekonomia bullgare do të rivendoset gjatë vitit 2021 Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kredisë Standard & Poor’s Global Ratings pohoi vlerësimin afatshkurtër dhe afatgjatë të kredisë të Bullgarisë në kartëmonedhë të huaj dhe..

botuar më 20-05-30 5.36.MD

Motoçiklistët në Varnë çelën sezonin e ri

Mbi 1200 motoçiklistë morën pjesë në hapjen e motosezonit të ri në qytetin bregdetar Varna. Për herë të parë pas gjendjes së jashtëzakonshme në vend motoçiklistët nga Bullgaria Verilindore mbërritën në sheshin qendror të qytetit para katedrales..

botuar më 20-05-30 3.58.MD
Zv. Ministrja Zornica Rusinova, Ministria e Punës dhe Politikës Sociale

Shteti do të ndihmojë kompanitë e transportit ndërqytetës

Është hartuar një masë në mbështetje të transportit ndërqytetës me autobusë, i cili është shumë i prekur nga pandemia e Covid-19. Këtë e tha për radion “Darik” Zv.Ministrja e punës dhe politikës sociale Zornica Rusinova.  Që nga 1 korriku të punësuarit..

botuar më 20-05-30 3.40.MD