Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Financave Vlladisllav Goranov bëri thirrje që të jemi më të matur gjatë ditëve të para të krizës

Ministri Vlladisllav Goranov
Foto: BGNES

Të jemi më të matur gjatë ditëve të para të krizës dhe t’i shpërndajmë resurset së pari për më të prekurit, për këtë bëri thirrje Ministri i Financave Vlladisllav Goranov në debatin për aktualizimin e buxhetit shtetëror.

Debati për ndihmën e atyre që i paguajnë vetë kontributet e sigurimeve shoqërore dhe veprimtaria e tyre është ndërprerë për shkak të krizës së COVID-19 duhet të vazhdoj, tha Ministri. Me rastin e kërkesës së opozitës së majtë që të gjithë këta persona të marrin një pagë minimale Goranov paralajmëroi se pas përfundimit të pandemisë do të duhet të ndihmohen të gjitha bizneset, me veprimtari të ndërprerë për shkak të koronavirusit.

Më shumë nga rubrika

3 punonjës të huaj nga gazsjellësi “Rryma Ballkanike” janë me Covid-19

Ndër 17 rastet e reja të koronavirusit në Bullgari sot 3 janë nga grupi i punonjësve që mbërritën për ndërtimin e gazsjellësit “Rryma Ballkanike” afër Novi Pazarit. Edhe të tre kanë kontaktuar me punonjësin, i cili më 25 maj u pranua për mjekim në..

botuar më 20-05-27 11.14.PD

Ndryshim i treguesve të papunësisë

Për herë të parë që nga fillimi i krizës së Covid-19 të punësuarit janë më shumë nga të regjistruarit në zyrat e punësimit. Në javën nga 18 deri në 24 maj 8028 veta kanë gjetur punë, derisa të papunët e porsaregjistruar janë 7225, bëri të..

botuar më 20-05-27 10.48.PD

Policia zbuloi një depo të madhe me kokainë

Mbi 320 kg. kokainë janë gjetur në një apartament në Sofje. Supozohet se banesa në Qytetin e Studentëve është i burrit i cili u kap para kësaj me 40 kg. kokainë në veturën e tij. Janë gjetur mbi 300 pako me narkotikun në fjalë. Burimet e..

botuar më 20-05-27 9.47.PD