Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkencëtarë bullgarë kanë përpunuar filtër kundër COVID-19

Foto: EPA/BGNES

Shkencëtarë bullgarë kanë krijuar një filtër për pastrimin e ajrit prej ndotësve mekanikë, kimikë dhe biologjikë. Sistemi me ciklon fluidësh është një përpunim bullgar dhe është një teknologji e gatshme për asgjësimin e viruseve dhe baktereve – përfshin këtu dhe COVID-19, tha për BNR doktoranti Viktor Stojanov.

Efikasiteti i teknologjisë është mbrojtur me një sërë patentash. Nuk është krijuar posaçërisht kundër koronavirusit, por është efektiv kundër tij. Përdorimi është i gjerë dhe aparati i parë është montuar akoma gjatë vitit 2006 në një laborator të inxhinierisë biologjike, shtoi shkencëtari. 


Më shumë nga rubrika

Fabio Paneta

Bullgaria dhe Kroacia duhet të përmirësojnë institucionet dhe ekonomitë e veta

Bullgaria dhe Kroacia duhet të vazhdojnë të punojnë që t’i përmirësojnë ekonomitë dhe institucionet e tyre, para se të pranojnë euron, deklaroi ditën e hënë anëtari i bordit të Bankës Qendrore Evropiane Fabio Paneta, bëri të ditur Rojtersi...

botuar më 20-07-13 2.05.MD
Tomisllav Donçev

Nga GERB janë skeptikë ndaj idesë për kabinet ekspres

GERB nuk mendon mbi variantin për krijimin e një qeverie të re në kuadrin e parlamentit të tanishëm, nënvizoi Zëvendëskryeministri Tomisllav Donçev dhe saktësoi se është skeptik ndaj idesë për kabinet ekspres. Sipas fjalëve të tij në një..

botuar më 20-07-13 1.52.MD
Plazhi në Sllënçev Brjag

Pa turistë britanikë në bregdetin bullgar

Bullgaria mbeti në listën e shteteve, të cilat kanë vendosur karantinë të detyrueshme për turistët britanikë. Kjo u bë shkas për anulimin e rezervimeve të tyre të planifikuara. Karantinë të detyrueshme ka edhe për shtetasit e Britanisë së Madhe dhe..

botuar më 20-07-13 1.11.MD