Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkencëtarë bullgarë kanë përpunuar filtër kundër COVID-19

Foto: EPA/BGNES

Shkencëtarë bullgarë kanë krijuar një filtër për pastrimin e ajrit prej ndotësve mekanikë, kimikë dhe biologjikë. Sistemi me ciklon fluidësh është një përpunim bullgar dhe është një teknologji e gatshme për asgjësimin e viruseve dhe baktereve – përfshin këtu dhe COVID-19, tha për BNR doktoranti Viktor Stojanov.

Efikasiteti i teknologjisë është mbrojtur me një sërë patentash. Nuk është krijuar posaçërisht kundër koronavirusit, por është efektiv kundër tij. Përdorimi është i gjerë dhe aparati i parë është montuar akoma gjatë vitit 2006 në një laborator të inxhinierisë biologjike, shtoi shkencëtari. 


Më shumë nga rubrika

1206 veta në Bullgari janë shëruar nga Covid-19

22 janë rastet e reja të regjistruara të Covid-19 në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit pas 1347 testeve të zhvilluara me PCR. Bashkë me to numri total i rasteve të ripohuara arriti 2560 veta, bëri të ditur Shtabi Operativ Kombëtar. Nga rastet e..

botuar më 20-06-03 8.44.PD

Takim i parë i qeverisë pas pandemisë në godinën e Këshillit të Ministrave

Që nga sot mbledhjet e qeverisë bullgare përsëri do të zhvillohen në godinën e Këshillit të Ministrave. Pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme më 13 mars ministrat kishin mbledhje në distancë me video-lidhje.

botuar më 20-06-03 8.01.PD

Anglishtja është lënda mësimore që preferohet më shumë nga nxënësit për provimet shtetërore

Mbi 37 mijë nxënës bullgarë në klasën e 12 japin sot provimin e detyrueshëm shtetëror mbi lëndë mësimore të preferuar prej tyre. Për vitin e radhës më shumë prej tyre (afro 12 000) kanë preferuar gjuhën angleze. Pas saj janë biologjia dhe..

botuar më 20-06-03 7.36.PD