Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Teatri “Sofja” shënon 27 marsin me shfaqje online

Foto: BGNES

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Teatrit – 27 Marsit, Teatër “Sofja” do t’u bëjë dhuratë publikut të vet. Një video e shfaqjes së 100-të të fundit të pjesës “Notre-Dame de Paris” të shkrimtarit Victor Hugo do të prezantohet online në kanalin YouTube të teatrit “Sofja” nga ora 19.00, orë lokale. Pjesa nuk është e përshtatshme për spektatorë nën 14 vjeç. Në se dëshironi mund të shikoni falas: https://bit.ly/3dsUzVj

Më shumë nga rubrika

Platformë online do të ndihmojë artistët në gjendje të vështirë

Një platformë do të prezantojë artistë nga mbarë bota në skenën virtuale Derida Stage onLINE. Në partneritet me Bashkinë e Kryeqytetit në kuadrin e programit “Solidaritet në kulturë” në të do të prezantohen shfaqje bullgare dhe të huaja me temë sociale...

botuar më 20-05-26 1.27.MD
Porti në Jafa​

Për veprimtarinë e një klubi letrar bullgar në Izrael

Të magjepsur nga gjuha, kultura dhe letërsia bullgare një grup intelektualësh bëjnë pjesë në rrethin letrar “Një rreze dielli” në Jafa të Tel Avivit. Ideja është e Moni Papo – mbajtësi i çmimit shtetëror për arritje të larta krijuese për librat e vet në..

rinovuar më 20-05-25 10.48.PD

Imazhet e Shenjtorëve Kirill dhe Metodi hasen në pulla postare nga Afrika dhe Vatikani

Sa e pabesueshme të duket në vitin 2015 Republika e Mozambikut (Afrika Juglindore) emetoi disa pulla postare dhe zarfe postare për koleksionues me imazhet e vëllezërve Kirill dhe Metodi. Shkak për këtë ishte përvjetori i 1200-të i lindjes së Shën..

botuar më 20-05-24 6.50.PD