Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Koronavirusi u bë shkak për anulimin e koncerteve evropiane të këngëtares Viktoria Georgieva

Foto: BGNES

Këngëtarja e cila u zgjodh të prezantojë Bullgarinë në Evrovizion 2020, anuloi koncertet evropiane të planifikuara për mars dhe prill. “Në momente të tilla duhet të bashkohemi që të mbrojmë shëndetin dhe jetën e njerëzve, të cilët janë me rëndësi për çdo njeri” – shkroi Viktorija Georgieva në profilin e vet në rrjetin social facebook.

Ndërkohë u njoftua se konkursi Evrovizion hiqet dhe ndoshta do të mbahet në vitin 2021. Organizatorët nga Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve (EBU) në pozitën e tyre zyrtare theksuan se për shkak të përhapjes së COVID-19 konkursi nuk do të zhvillohet në maj të këtij viti. “Jemi krenar se në vazhdim të 64 viteve Evrovizioni bashkonte njerëzit, por tani na vjen keq se sivjet konkursi nuk mund të zhvillohet”, theksohet në njoftimin e Bashkimit.

Më shumë nga rubrika

“Orenda” – një kor i vogël bullgar në Paris

I krijuar në Paris, grupi interpreton këngë popullore bullgare me orkestrim të kompozitorëve tanë të njohur, si dhe këngë ortodokse. Drejtuese është Stefka Miteva – këngëtare, autore e këngëve dhe e aranzhimeve, mësuese në lëndën e muzikës dhe të teorisë..

rinovuar më 20-05-25 8.17.PD

Këngë për alfabetin bullgar

Në vigjilje të festës më të ndritshme bullgare – 24 maj, Dita e Alfabetit Sllav dhe Kulturës Bullgare, ju propozojmë të dëgjoni një këngë të bukur kushtuar alfabetit bullgar – “Këngë e vogël për alfabetin”. Ajo është pjesë e projektit për mësimin e..

botuar më 20-05-23 7.05.PD
Hristina Ljutova

Vdiq këngëtarja e madhe e këngëve të malit të Rodopeve Hristina Ljutova

Këtë njoftoi vajza e saj : ”Sot në mëngjes (12 maj) pushoi së rrahuri zemra e nënës sime...12 ditë përpara se të mbushë moshën hijerëndë 80 vjeç” .  Hristina Ljutova ka lindur më 24 maj 1940 në qytetin Smoljan. Si nxënëse me shumë sukses ka..

botuar më 20-05-12 3.14.MD