Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festivali “Ditë Muzikore të Marsit”

Me Simfoninë e 9-të të kompozitorit Ludvig van Bethovën në ekzekutim të Filarmonisë së qytetit Ruse me dirigjent Jordan Kamxallov hapen Ditët Muzikore të Marsit. Edicioni i 16-të i njërit prej festivaleve më të vjetra muzikore tek ne do të mbahet nga 13 deri më 29 mars në qytetin Ruse.

Festivali i sivjetshëm është nën moton “Rrethet e kohës” dhe iu kushtohet themeluesve të tij Ilija Temkov, Sasha Popov dhe Mihaill Këtev. Në thelbin e programit do të jetë përvjetori i 250-të i lindjes së kompozitorit të madh gjerman Ludvig van Bethovën. Ndër solistët dhe orkestrat nga jashtë janë violisti Juri Bashmet me Ansamblin “Solistë të Moskës”, Kuarteti me Tela “Modiljani”, Orkestra e Dhomës e Lituanisë me violinistin Sergej Krillov, Orkestra Kombëtare Simfonike e Rumanisë me pianisten Elena Bashkirova. Në skenë do të dalin edhe muzikantë të dalluar bullgarë – dirigjenti Emill Tabakov, violinistët Svetlin Rusev dhe Minço Minçev, pianistët Evgeni Bozhanov, Pllamena Mangova, Viktorija Vasilenko. Interesin e tërheq debutimi i grupit The Queen’s Six, i cili përbëhet nga këngëtarë profesional kishtarë, të cilët kanë shfaqje të rregullta para familjes mbretërore.

Më shumë nga rubrika

“Orenda” – një kor i vogël bullgar në Paris

I krijuar në Paris, grupi interpreton këngë popullore bullgare me orkestrim të kompozitorëve tanë të njohur, si dhe këngë ortodokse. Drejtuese është Stefka Miteva – këngëtare, autore e këngëve dhe e aranzhimeve, mësuese në lëndën e muzikës dhe të teorisë..

rinovuar më 20-05-25 8.17.PD

Këngë për alfabetin bullgar

Në vigjilje të festës më të ndritshme bullgare – 24 maj, Dita e Alfabetit Sllav dhe Kulturës Bullgare, ju propozojmë të dëgjoni një këngë të bukur kushtuar alfabetit bullgar – “Këngë e vogël për alfabetin”. Ajo është pjesë e projektit për mësimin e..

botuar më 20-05-23 7.05.PD
Hristina Ljutova

Vdiq këngëtarja e madhe e këngëve të malit të Rodopeve Hristina Ljutova

Këtë njoftoi vajza e saj : ”Sot në mëngjes (12 maj) pushoi së rrahuri zemra e nënës sime...12 ditë përpara se të mbushë moshën hijerëndë 80 vjeç” .  Hristina Ljutova ka lindur më 24 maj 1940 në qytetin Smoljan. Si nxënëse me shumë sukses ka..

botuar më 20-05-12 3.14.MD