Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Çezma e Lumturisë

Foto: park-vitosha.org

Jo larg fshatit Bosnek, që ndodhet nja 40 kilometra larg kryeqytetit ka një burim çudibërës. Ai njihet si “Çezma e Lumturisë”. Udhëtari osman Evlija Çelebi i dha çezmës këtë emër. Uji derdhet me intervale nga goja e një krokodili prej guri. Ngandonjëherë orë të tëra me radhë nga goja nuk rrjedh asnjë pikë uji, ndërsa ndonjëherë vetëm disa minuta. Sipas legjendës çezma thahet kur pranë saj qëndron një mëkatar. Në afërsi të çezmës është edhe shpella më e gjatë në Bullgari – Duhllata.


Më shumë nga rubrika

I tërheqim turistët me çadra dhe shezlongje falas

Në 23 plazhe në bregdetin bullgar pajisjet e plazhit do të jenë falas, bëri të ditur në Sllënçev Brjag Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova. Në det ajo zhvilloi një sërë takimesh me përfaqësues të degës turistike para fillimit të stinës verore, e..

botuar më 20-05-26 2.27.MD

Arinjtë vallëzues pranë Belicës përsëri mirëpresin vizituesit

Në ditën e zooparqeve bullgare (18 maj) Parku i arinjve vallëzues pranë qytetit Belica hapi dyert e veta për vizituesit. Turistët mund të hyjnë në territorin e parkut çdo ditë nga ora 12.00 deri në orën 18.00, por vetëm duke respektuar masat e rrepta..

botuar më 20-05-24 6.35.PD

Kamping në kushtet e pandemisë

Një stinë mjaft e vështirë për kampingjet presin nëpër bregdetin bullgar. Sezoni turistik për ta fillon më 1 korrik, por bazat tanimë po përgatiten që të mund të presin miqtë. Po caktohen masat e sigurisë, megjithëse  udhëzime dhe rregulla për punën e..

botuar më 20-05-22 3.17.MD