Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Zemra e gjelbër e Bullgarisë” bëhet marka e mbrojtur e vendpushimit malor Çepellare

Foto: bgtourism.bg

Pushimorja malore Çepellare që tani e tutje do të prezantohet si një destinacion turistik për tërë vitin me markën e mbrojtur “Zemra e gjelbër e Bullgarisë”.

Ky vendpushim malor gërsheton kushte të mrekullueshme për shërim klimatik me lloje të ndryshme të turizmit. Qëllimi është që turistët të përfitojnë nga të gjitha pasuritë e natyrës dhe nga ajri i pastër. Pyjet halore në rajonin e qytetit Çepellare pastrojnë ajrin, i cili është i përshtatshëm për njerëz me sëmundje të mushkërive. Në fillim të shekullit të kaluar në këtë vendbanim kishte një sanatorium, ndërsa në kohën e Luftës së Dytë Botërore ushtarë gjermanë u rimëkëmbën aty në sajë të klimës.

Për certifikimin e produktit të ri turistik bashkia e qytetit Çepellare angazhoi specialistë të cilët të vërtetojë cilësinë e ajrit dhe kushtet klimatike. Strategjia turistike e bashkisë parashikon edhe rinovimin e bazës sportive në qytet, e cila të sigurojë përgatitjen malore të sportistëve dhe zhvillimin e garave dhe veprimtarive të ndryshme.

Më shumë nga rubrika

I tërheqim turistët me çadra dhe shezlongje falas

Në 23 plazhe në bregdetin bullgar pajisjet e plazhit do të jenë falas, bëri të ditur në Sllënçev Brjag Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova. Në det ajo zhvilloi një sërë takimesh me përfaqësues të degës turistike para fillimit të stinës verore, e..

botuar më 20-05-26 2.27.MD

Arinjtë vallëzues pranë Belicës përsëri mirëpresin vizituesit

Në ditën e zooparqeve bullgare (18 maj) Parku i arinjve vallëzues pranë qytetit Belica hapi dyert e veta për vizituesit. Turistët mund të hyjnë në territorin e parkut çdo ditë nga ora 12.00 deri në orën 18.00, por vetëm duke respektuar masat e rrepta..

botuar më 20-05-24 6.35.PD

Kamping në kushtet e pandemisë

Një stinë mjaft e vështirë për kampingjet presin nëpër bregdetin bullgar. Sezoni turistik për ta fillon më 1 korrik, por bazat tanimë po përgatiten që të mund të presin miqtë. Po caktohen masat e sigurisë, megjithëse  udhëzime dhe rregulla për punën e..

botuar më 20-05-22 3.17.MD