Bullgaria do t’i livrojë Shqipërisë ndihmë suplementare

Foto: EPA/BGNES

Bullgaria ka në plan të livrojë akoma 100 000 euro për rimëkëmbjen e Shqipërisë pas tërmetit në fund të vitit të kaluar, bëri të ditur Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva. Deri tani Sofja ka siguruar mbi 120 000 euro. Bullgaria ishte ndër shtetet e para, e cila që ditën e dytë pas kësaj tragjedie të madhe ofroi ndihmë humanitare, jo vetëm ndihmë financiare, vuri në dukje Zaharieva. Dërguam ekipe inxhinierësh, të cilët t’i vlerësojnë godinat, sqaroi diplomatja e parë bullgare dhe shtoi se shteti bullgar përkrah Konferencën e Donatorëve për Shqipërinë në Bruksel.

Më shumë nga rubrika

Borxhi i jashtëm ulet me 576 mln euro

Borxhi i Jashtëm Bruto i Bullgarisë në fund të marsit 2020 kap shumën 33,495 mlrd euro. Shuma është ebarabartë me 51.5% prej PBB-së së vendit. Në krahasim me 2019-ën borxhi pakësohet 1.7%, ose 576 mln euro. Në krahasim me një vit më herët në fund të..

botuar më 20-05-28 4.19.MD

Sofja është qyteti më i mirë për startup në Ballkan

Sofja është në vendin e 25-të si startup ekosistema në Evropë. Në klasifikimin vjetor Startup Ecosystem Report të StartupBlink kryeqyteti bullgar është në vendin e 86-të ndër 1000 qytetet më të zhvilluara në botë. Para Sofjes radhiten Frankfurt në Majn,..

botuar më 20-05-28 3.54.MD

Gjykatat administrative bullgare janë ndër më të shpejtat në BE

Drejtësia administrative e Bullgarisë është në vendin e dytë në BE për nga shpejtësia në shqyrtimin e proceseve administrative. Para Bullgarisë është Suedia, njoftoi qendra e shtypit e Gjykatës Supreme Administrative, duke iu referuar të dhënave zyrtare..

botuar më 20-05-28 3.31.MD