Bullgaria do t’i livrojë Shqipërisë ndihmë suplementare

Foto: EPA/BGNES

Bullgaria ka në plan të livrojë akoma 100 000 euro për rimëkëmbjen e Shqipërisë pas tërmetit në fund të vitit të kaluar, bëri të ditur Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva. Deri tani Sofja ka siguruar mbi 120 000 euro. Bullgaria ishte ndër shtetet e para, e cila që ditën e dytë pas kësaj tragjedie të madhe ofroi ndihmë humanitare, jo vetëm ndihmë financiare, vuri në dukje Zaharieva. Dërguam ekipe inxhinierësh, të cilët t’i vlerësojnë godinat, sqaroi diplomatja e parë bullgare dhe shtoi se shteti bullgar përkrah Konferencën e Donatorëve për Shqipërinë në Bruksel.

Më shumë nga rubrika

Përmes pikës kufitare Kullata – Promahon në drejtim të Greqisë kalohet vetëm me PCR test negativ

Që nga 15 korriku shtetasit e BE-së që udhëtojnë për në Greqi kalojnë përmes pikës kufitare midis Bullgarisë dhe Greqisë Kullata – Promahon vetëm me rezultat negativ të PCR testit aktual në gjuhën angleze. Kontrollohet origjinaliteti i rezultatit të..

botuar më 20-07-15 12.44.MD

Seanca parlamentare filloi me deklarata të GERB-it dhe PSB-së për protestat

Në fillim të seancës së sotme të parlamentit GERB dhe Partia Socialiste Bullgare lexuan deklarata të cilat dënojnë përplasjet në protestën e djeshme antiqeveritare. Deputeti nga GERB Toma Bikov provokoi pakënaqësinë e së majtës duke akuzuar Partinë..

botuar më 20-07-15 11.15.PD

Të rinj pinë kafe në shenje të protestës para një hoteli në kryeqytet

Dhjetëra të rinj u mblodhën për protestë organizuar nga partia “Po, Bullgaria!” para hotelit “Berlin” ku supozohet se jeton përfaqësuesi popullor Deljan Peevski . Të rinjtë shpresuan të takohen dhe të bisedojnë me deputetin. Në një intervistë për Radion..

botuar më 20-07-15 10.49.PD