Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Stoli i dashurisë” afër qytetit Drjanovo - një vend për ndjenja të ndara mes natyrës

Tek ne ka vende romantike, të cilat vizitohen gjatë gjithë vitit nga çiftet e dashuruara dhe bile nga familje të tëra, vende, të cilat janë kthyer në simbol dhe shenjë  të dëshirave të fshehura njerëzore.

Askush nuk mban mend se që kur një stol i zakonshëm, deri tek i cili të çon një rrugicë mbi Manastirin e Drjanovos, për herë të parë është quajtur “Stoli i dashurisë”.

Vendi është i jashtëzakonshëm, sepse pamja e cila hapet përpara vështrimit të të dashuruave, të cilët kanë arritur deri aty, është e madhërishme dhe e pakrahasueshme me asnjë vend tjetër në vendin tonë. Deri ku të arrin vështrimi është shtrirë një pyll pa fund, i cili gjatë verës i përngjan një “deti të thellë të gjelbër”, kurse në të si mbi pëllëmbë shikohet manastiri i Drjanovos, linja hekurudhore dhe kanioni piktoresk i lumit Drjanovska.

Gjatë gjithë vitit aty vijnë njerëz, të cilët praktikojnë  ngjitjen shkëmbore, kurse ky është edhe një kontakt tjetër me natyrën marramendëse mbi qytetin Drjanovo.  

Gjatë viteve të fundit “Stoli i dashurisë” fitoi një popullaritet të madh dhe vizitohet prej turistëve nga i gjithë vendi. Deri në vitin 2013 ky stol nuk konsiderohej si një kureshtje e tillë nga vetë banuesit e qytetit të afërt.

E gjetëm “Stolin e dashurisë” në një gjendje të mjerë” - kujtohet Nikollaj Karagjozov, zëvendës kryetar i Bashkisë së Drjanovos.

Për një ditë spastruam, ngjyrosëm, vendosëm tabelat dhe u drejtuam apel njerëzve të fotografohen dhe t’i vendosin fotografitë në faqen e internetit. Na befasoi interesi i madh ndaj këtij objekti. Doli se shumë njerëz shkojnë aty. Ata filluan të tregojnë fotot e tyre, madje kishte dy propozime për martesë, të bëra pikërisht aty. Kështu, pa ndonjë shumë të madhe parash të investuara nga ana jonë, “Stoli i dashurisë” u kthye në një nga kureshtjet natyrore më shumë të vizituara në Drjanovo. Vumë tabela nëpër rrugë dhe një libër, që të tregojnë njerëzit mendimet dhe ndjenjat të cilat i emocionojnë aty. Tamam për 2 javë ajo u përmbush me masazhe, të lëna edhe nga të huajt. Ne na befasoj fakti se vendi vizitohet kaq shumë. Mesazhet e tyre i kishin lënë gjermanë, rusë, letonë, francezë, madje kishte një letër prej miqve të ardhur nga Kenia e kështu me radhë.

Prandaj edhe dy herë të tjera e rinovuam këtë fletore për vizituesit. Një pjesë e mesazheve në librin e vizituesve e kemi publikuar në sajtin tonë “Destinacioni Drjanovo” - http://destinationdryanovo.com. Aty mund të lexohen fjalë të mira  si për njeriun e dashur, ashtu dhe për miqtë, familjen dhe po kështu për natyrën dhe për shtëpinë tonë të përbashkët Toka. Njëra nga propozimet për martesë qe pikërisht më 14 shkurt në “Stolin e dashurisë”. Njëherë dhe ne nga bashkia u bëmë një surprizë të dashuruarve. Sollëm herët në mëngjese një qese me dhurata për festën. Qe shumë e këndshme dhe e lezetshme, kur na dërguan foto dhe na falënderuan për gjestin. Pas kësaj stoli qe i përmendur në shumë sajte dhe media si një nga vendet më romantike në Bullgari.  Më kureshtarja këtu mbetet vetë natyra. Ne fare lehtë e ndryshuam zonën që të ndihen njerëzit mirë dhe t’i gëzohen natyrës.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: destinationdryanovo.com

Më shumë nga rubrika

Çfarë duhet të dinë turistët për ndihmën shëndetësore në bregdet

Qendrat shëndetësore në bregdet janë gati të pranojnë pacient me Covid-19. Hotelet janë të detyruar t’u sigurojnë informacion turistëve për qendrat më të afërta shëndetësore dhe për shërbimet e ofruara prej tyre. Turistët nga BE-ja me Kartelë..

botuar më 20-06-04 3.04.MD
Fotografitë u siguruan nga Ekaterina Terzieva

Bullgaria – destinacion atraktiv për Slow turizmin

Turizmi alternativ përbën një tërësi të praktikave të qëndrueshme të orientuara si te kënaqja e interesave dhe e nevojave individuale të turistëve, ashtu edhe te ruajtja e natyrës dhe kulturës vendore. Theksi vihet mbi kontaktin me mjedisin e..

botuar më 20-06-03 1.37.MD

I tërheqim turistët me çadra dhe shezlongje falas

Në 23 plazhe në bregdetin bullgar pajisjet e plazhit do të jenë falas, bëri të ditur në Sllënçev Brjag Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova. Në det ajo zhvilloi një sërë takimesh me përfaqësues të degës turistike para fillimit të stinës verore, e..

botuar më 20-05-26 2.27.MD