Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Udhëtimi me tren në linjën më trase të ngushtë në Rodope – në krye të një klasifikimi britanik për udhëtime më piktoreske me tren në Evropë

Foto: arkiv

Një prej atraksioneve, të cilat u bëjnë përshtypje të madhe turistëve bullgarë e të huaj te ne është udhëtimi me tren në linjën me trase të ngushtë mes qyteteve Septemvri dhe Dobrinishte. Udhëtimi me tren nëpër labirintet malore është një aventurë e vërtetë. Treni lidh Luginën e Trakisë së Sipërme me malet Rodope, Rilla dhe Pirin në një itinerar shumë piktoresk. Duket se pikërisht kjo u ka bërë përshtypje britanikëve, të cilët kanë vendosur udhëtimin me tren në linjën me trase të ngushtë në Rodope në Top 10 të anketës së gazetës “Gardian” për udhëtimet më piktoreske me tren në Evropë.


Më shumë nga rubrika

Çfarë duhet të dinë turistët për ndihmën shëndetësore në bregdet

Qendrat shëndetësore në bregdet janë gati të pranojnë pacient me Covid-19. Hotelet janë të detyruar t’u sigurojnë informacion turistëve për qendrat më të afërta shëndetësore dhe për shërbimet e ofruara prej tyre. Turistët nga BE-ja me Kartelë..

botuar më 20-06-04 3.04.MD
Fotografitë u siguruan nga Ekaterina Terzieva

Bullgaria – destinacion atraktiv për Slow turizmin

Turizmi alternativ përbën një tërësi të praktikave të qëndrueshme të orientuara si te kënaqja e interesave dhe e nevojave individuale të turistëve, ashtu edhe te ruajtja e natyrës dhe kulturës vendore. Theksi vihet mbi kontaktin me mjedisin e..

botuar më 20-06-03 1.37.MD

I tërheqim turistët me çadra dhe shezlongje falas

Në 23 plazhe në bregdetin bullgar pajisjet e plazhit do të jenë falas, bëri të ditur në Sllënçev Brjag Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova. Në det ajo zhvilloi një sërë takimesh me përfaqësues të degës turistike para fillimit të stinës verore, e..

botuar më 20-05-26 2.27.MD