Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mimi Kodheli: “Bullgaria do të lobojë për hapjen e negociatave me Shqipërinë”

Kryetaret e komisioneve për politikën e jashtme të parlamenteve të Bullgarisë dhe të Shqipërisë – Xhema Grozdanova (majtas) dhe Mimi Kodheli (djathtas)
Foto: Kuvendi Popullor i Republikës së Bullgarisë

Me ftesë të kryetares së Komisionit për politikën e jashtme të Kuvendit Popullor të Bullgarisë Xhema Grozdanova për vizitë dyditore zyrtare në Bullgari ndodhet zonja Mimi Kodheli – kryetare e Komisionit për politikën e jashtme të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. Në kuadrin e saj ajo zhvilloi bisedime me përfaqësues të komisionit për politikën e jashtme, të komisionit për çështjet evropiane dhe kontrollin mbi fondet evropiane, të grupit për miqësi Bullgari Shqipëri në Legjislaturën e 44 të Kuvendit Popullor të Republikës së Bullgarisë. Krahas kësaj kishte takime me zëvendës kryeministren dhe ministre të punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva, me ministrin e mbrojtjes Krasimir Karakaçanov dhe me gjeneralin Konstantin Popov – kryetar të komisionit të mbrojtjes në parlamentin bullgar. Pak para përfundimit të vizitës zonja Kodheli i dha Radio Bullgarisë një intervistë të posaçme, në të cilën foli për takimet dhe temat e shqyrtuara në kuadrin e vizitës.

Më shumë nga rubrika

Si do të jetë Evropa pas epidemisë dhe krizës?

Kryetarja e Asociacionit të Gazetarëve Frankofonë në Bullgari, Maria Dimitrova - Pichot komentoi për Radio Bullgarinë nga epiqendra e epidemisë në Paris. Në fillim të 2020-ës askush në planet nuk e kishte menduar se viti i brishtë do të na..

botuar më 20-04-03 12.30.MD
Presidenti Radev mori

Vazhdon vizita e Presidentit Radev në Shqipëri

E premtja (6 mars) është dita e dytë e vizitës së Presidentit bullgar Rumen Radev në Tiranë. Pritet se sot ai do të vizitojë qytetin e Durrësit. Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi e priti dje Rumen Radevin dhe e uroi Presidentin bullgar për..

botuar më 20-03-06 10.08.PD
Ivan Geshev

Kontrollimi i kontratave të privatizimit ka për qëllim të rikthejë ndjenjën e drejtësisë në shoqërinë bullgare

Në pjesën më të madhe privatizimi ishte një proces kriminal, tha para Radios Kombëtare Bullgare kryeprokurori Ivan Geshev. “Nga ky proces kriminal morën aktive dhe para një rreth të gjerë shtetasish bullgarë, të cilët tani kanë interes që statukoja të..

botuar më 20-03-04 7.47.MD