Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një anije për arkeologji eksperimentale u nis nga Bullgaria për në Kretë

Foto: BTA

Ekspedita Ndërkombëtare “Abora4-argonaut nga epoka e gurit” u nis me lundrim nga Varna. Në ekuipazh është dhe arkeologu nga qyteti Varna Teodor Rokov. 11 anëtarët e tjerë janë nga Gjermania, Holanda, Bolivia, Shtetet e Bashkuara, Rusia, Turqia dhe Greqia. Anija primitive e ndërtuar prej kallami është e gjatë 14 metra, e gjerë 4 metra dhe e lartë 2 metra. Ajo u ndërtua në bregun e liqenit Belloslav në afërsi të qytetit Varna prej 2 indianëve, nga fisi ajmara i cili jeton nëpër bregun e liqenit Titikaka. Për modelin e “Abora 4” janë përdorur piktura shkëmbore nga Kaukazi, Egjipti dhe Mesopotamia. Qëllimi bazë i ekspeditës është ta kalojë në përputhje me përshkrimet e Herodotit itinerarin detar për tregti nga Deti i Zi deri në Mesdheun Lindor.Më shumë nga rubrika

Një shkollë në Sofje është gati të ndihmojë edhe financiarisht nxënësit

Shkolla numër 120 “Georgi Rakovski” shpalli se fillon nismë në përkrahje të nxënësve në kushtet e situatës së jashtëzakonshme. Ekipi i drejtoreshës Cvetanka Toneva, derisa merret me mësimdhënie në distancë, përpiqet të identifikojë ata nxënës, të cilët..

botuar më 20-03-29 2.41.MD
Brifingu i Shtabit për koronavirusin

Një kompani private lancoi platformë në përkrahje të Shtabit të Krizës

Me projekt të kompanisë “Telelink Business Services Group” më 29 mars starton platforma DOBROVOLETS.BG për rekrutimin e vullnetrëve në përkrahje të shtabit kombëtar për koronavirusin . Projekti është përpunuar pas analizës së strukturave më të mira të..

botuar më 20-03-29 2.19.MD
Prof. Daniella Bobeva

Ekonomistja parashikon “më shumë ekonomi bullgare” për shkak të rënies së importit dhe eksportit

Para mikrofonit të BNR-së ekonomistja e dalluar Daniella Bobeva paralajmëroi se pasojat negative nga masat kundër koronavirusit do të jenë në vend të parë për biznesin dhe ekonomia nuk do të shpëtohet në sajë të shtetit, por në sajë të punëdhënësve dhe..

botuar më 20-03-29 1.31.MD