Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman –dikur pikë orientimi e anijeve në det

Kepi Çirakman
Foto: arkiv

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman, i cili është simboli i qytetit detar Kavarna. Çirakman, në të cilin në lashtësi ka pasur shandan për orientimin e anijeve në det, sipas traditës çdo verë kthehet në skenën e një spektakli me fishekzjarrë. 

Në festën më 24 gusht (ditën e shtunë) nga ora 21 në Zonën Detare të Kavarnës janë ftuar muzikantët e grupit më të njohur bullgar të muzikës elektronike “Deep Zone Project”. Ngjarja është me hyrje të lirë.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri Bojko Borisov në Poloni

Kryeministri bullgar nderoi viktimat e Holokaustit

Në Poloni kryeministri Bojko Borisov bashkë me burrështetas nga e gjithë bota nderoi viktimat e Holokaustit. Kryeministri mori pjesë në festimin e 75 vjetorit nga lirimi i ish kampit të përqendrimit Auschwitz-Birkenau. Lufta e Dytë Botërore qe..

botuar më 20-01-27 6.24.MD

Do të evakuohen tre bullgarë nga qyteti Uhan i Kinës

Ambasada bullgare në Pekin është në kontakt të pandërprerë me tre bullgarë në Uhan dhe do të diskutohet evakuimi i tyre, bëri të ditur MPJ-ja. Autoritetet kineze u rekomandojnë të huajve për të mos u larguar nga vendi. Bullgarët në Kinë janë 373. 195..

botuar më 20-01-27 4.33.MD

Bullgaria merr pjesë në konkursin “Pema Evropiane e Vitit”

Për herë të dytë Bullgaria është duke marrë pjesë në konkursin “Pema Evropiane e Vitit”, bëri të ditur Ljuba Kollçeva nga fondacioni “EkoObshtnost”. Pjesëmarrja e parë bullgare ishte në vitin 2014 me Vidhin e Vjetër në Sliven. Qëllimi nuk është të..

botuar më 20-01-27 3.31.MD