Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Basketbollistet bullgare në moshën deri në 20 vjeçe fituan titullin evropian

Foto: Sportal

Skuadra kombëtare e basketbollit për femra deri në 20 vjeçe fitoi titullin e Kampionatit Evropian, Divizioni B. Në finalet në Prishtinë të Kosovës bullgaret fituan kundër skuadrës së Finlandës me 80:75 pika. Titulli i fundit i Kampionatit Evropian për basketbollistët e rinj është nga viti 2011, për djemtë në moshën deri në 18 vjeçe. Me këtë sukses bullgaret kthehen në divizionin elitar A gjatë stinës tjetër.

Më shumë nga rubrika

Nikollaj Shterev

Mundësi Nikollaj Shterev humbi luftën me koronavirusin

Ish mundësi i ekipit kombëtar Nikollaj Shterev humbi luftën me kronavirusin dhe u nda nga jeta në moshën 33 vjeçare. Para afro një muaji ai u pranua në spital për shkak të keqësimit të shëndetit si rezultat i Covid-19 dhe u vendos në frymëmarrje me..

botuar më 20-07-15 1.01.MD
Ishulli Shën Anastasija

Maratona e notimit nga ishulli Shën Anastasia sivjet është me pjesëmarrje ndërkombëtare

Maratona e sivjetshme e notimit nga ishulli Shën Anastasija deri në Urën e qytetit Burgas sivjet do të jetë më 18 korrik me pjesëmarrjen e katër shtetasve amerikanë. Deri tashti krahas tyre afro 60 notarë nga mbarë Bullgaria shfaqën dëshirë të..

botuar më 20-07-15 12.51.MD
Gabriella Petrova

Gabriella Petrova u bë e para në Evropë dhe e dyta në botë në kërcimin trehapësh

Sportistja e atletikës së lehtë Gabriella Petrova në Turneun “Pllovdiv” kapërceu 14.38 metra në kërcimin trehapësh dhe kështu u radhit në vendin e parë në ranglistën sezonale në Evropë, njoftoi bgathletic.com.Me këtë rezultat bullgarja u ngjit në..

botuar më 20-07-15 8.36.PD