Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Akrobatë të njohur ajrorë vijnë për garë në Bullgari

Foto: arkiv

Disa nga akrobatët më të mirë ajrorë në botë do të mblidhen për garën e aeronautikës në Bullgari nga data 30 gusht deri më 1 shtator në qytetin Sopot të Bullgarisë Qendrore. Gara është organizuar me idenë e rekordmenit botëror në aeronautikës akrobatike Veselin Ovçarov. Në garë do të prezantohet dhe disiplina e re “acro cross” - disiplinë që i ka elementet e dy drejtimeve të tjera të këtij sporti - "coss country" dhe akrobatikë. Pjesëmarrjen e tyre e kanë pohuar pilotët më të mirë në botë - nga Brazili, Spanja, Franca, Anglia , Gjermania, Rusia, Turqia dhe vende të tjera. Programi përfshin fluturim në masë nga stacioni i sipërm i teleferikut të qytetit Sopot dhe një garë, të cilën do ta fitojë më i shpejti në distancën 10 kilometra.


Më shumë nga rubrika

Milena Todorova

Një bullgare u bë vicekampione botërore në biatlon për të rinj dhe të reja

Biatlonistja bullgare Milena Todorova fitoi medalje të argjendtë në 12,5 kilometra në kampionatin botëror për të rinj dhe të reja në Lenzerheide-Zvicër. Todorova 22 vjeçe bëri tre gabime në katër qitjet e saj dhe përfundoi me 1:07,9 minuta pas..

botuar më 20-01-27 5.59.MD

Mikaela Shiffrin fitoi në zbritjen me ski tek femrat në Kampionatin Botëror të Skive në Bansko

Mbajtësja e Globit të Madh të Kristaltë Mikaela Shiffrin fitoi në zbritjen tek femrat për Kupën Botërore të Skive Alip në Bansko. Amerikania kaloi distancën për 1:29:79 dhe shënoi fitoren e saj të pestë për stinën prej gjithsej 65 fitoreve në..

botuar më 20-01-24 2.47.MD

Në Bansko në fundjavë organizohen garat e femrave për Kupën Botërore të Skive Alpine

Me tri starte brenda tri ditëve në pushimoren Bansko në malin Pirin organizohen garat e femrave për Kupën Botërore të Skive Alpine. Ditët e premte, e shtune dhe e diele skiatoret më të mira botërore do të garojnë në dy zbritje dhe në një sllallom vigan...

botuar më 20-01-24 10.27.PD