Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët me medalje nga kampioni botëror i Arteve Marciale të Përziera

Foto: Bulgarian MМА Federation

Viktor Ivanov u bë kampioni botëror i Arteve Marciale të Përziera (MMA) tek të rinjtë deri në moshë 18 vjeç. Ai fitoi medaljen e artë në kampionatin e planetit në Romë. Sportisti i klubit sportiv të MMA-së të qytetit Shumen garoi në kategorinë 70.3 kg, pasi fitoi në mënyrë të bindshme ndeshjet me përfaqësuesit e Finlandës, Kazakistanit dhe Kanadasë. Në finale ai mposhti rusin Islamdin Çerivmurzaev. Në botërorin në Itali të organizuar nga federata ndërkombëtare IMMAF Bullgaria fitoi tri medalje. Medalje të artë mori dhe Viktor Ganev deri më 40 kilogramë në grupmoshën deri më 16 vjeç, kurse Viktor Dimitrov përsëri deri më 40 kilogramë tek djemtë deri më 14 vjeç fitoi medaljen e argjendtë. 


Më shumë nga rubrika

Nikollaj Shterev

Mundësi Nikollaj Shterev humbi luftën me koronavirusin

Ish mundësi i ekipit kombëtar Nikollaj Shterev humbi luftën me kronavirusin dhe u nda nga jeta në moshën 33 vjeçare. Para afro një muaji ai u pranua në spital për shkak të keqësimit të shëndetit si rezultat i Covid-19 dhe u vendos në frymëmarrje me..

botuar më 20-07-15 1.01.MD
Ishulli Shën Anastasija

Maratona e notimit nga ishulli Shën Anastasia sivjet është me pjesëmarrje ndërkombëtare

Maratona e sivjetshme e notimit nga ishulli Shën Anastasija deri në Urën e qytetit Burgas sivjet do të jetë më 18 korrik me pjesëmarrjen e katër shtetasve amerikanë. Deri tashti krahas tyre afro 60 notarë nga mbarë Bullgaria shfaqën dëshirë të..

botuar më 20-07-15 12.51.MD
Gabriella Petrova

Gabriella Petrova u bë e para në Evropë dhe e dyta në botë në kërcimin trehapësh

Sportistja e atletikës së lehtë Gabriella Petrova në Turneun “Pllovdiv” kapërceu 14.38 metra në kërcimin trehapësh dhe kështu u radhit në vendin e parë në ranglistën sezonale në Evropë, njoftoi bgathletic.com.Me këtë rezultat bullgarja u ngjit në..

botuar më 20-07-15 8.36.PD