Kornelia Ninova dhe Bojko Borisov

Zgjedhjet Evropiane 2019: Gara zgjedhore ndërmjet Partisë Socialiste Bullgare dhe GERB-it bëhet më e ashpër

Pasi para disa ditësh Partia Socialiste Bullgare paraqiti në Komisionin Qendror Zgjedhor ankesë kundër partisë qeverisëse GERB, duke pohuar se Kryeministri Bojko Borisov përdor mjete financiare shtetërore për fushatën zgjedhore të partisë së tij (në..

botuar më 19-05-14 12.52.MD

Zgjedhjet Evropiane 2019: Rezultatet e votës evropiane mund të ndryshojnë në momentin e fundit

Fushata për zgjedhjet evropiane në Bullgari hyri në gjysmën e dytë dhe deri në përfundimin e saj mbeten dy javë. Partia Socialiste Bullgare (BSP) iu drejtua Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) duke e informuar se sipas ligjit për administratën..

botuar më 19-05-13 12.44.MD

Zgjedhjet Evropiane 2019: Përgatitja është në ecuri

Në lidhje me zgjedhjet e ardhshme në Bullgari për Parlament Evropian më 26 maj Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) dje (të enjten) shpalli planet e tij për organizimin e vendvotimeve jashtë shtetit, kurse sot (të premten) Presidenti Rumen Radev..

botuar më 19-05-10 12.42.MD

Zgjedhjet Evropiane 2019: Fushata për deputetë evropianë – e vështirë dhe kontradiktore

Fushata zgjedhore për deputetë evropian në Bullgari është në mesin e vet, por po kalon si me gjysmë zemër dhe mbase supozimet për një pjesëmarrje modeste në zgjedhjet evropiane do të konfirmohen. Gjatë hapjes së sesionit veror të parlamentit, të..

botuar më 19-05-09 12.45.MD

Bullgaria në prag të një fushate të ashpër për zgjedhjet për Parlament të ri Evropian

Ditën e premte, më 26 prill, në Bullgari fillon fushata paraelektorale për deputetë në Parlamentin Evropian (PE). Vetë zgjedhjet do të zhvillohen më 26 maj dhe janë të katërtat në vend pas atyre nga vitet 2007, 2009 dhe 2014. Për 17 mandatet e Bullgarisë..

botuar më 19-04-24 2.33.MD
Foto: BGNES

Po bien si shi dorëheqjet për shkak të skandalit me apartamentet e politikanëve

Botimet e shtypit në Bullgari e përqendrojnë vëmendjen mbi vargun e vazhdueshëm të dorëheqjeve për javë të tretë të radhës mes qeveritarëve në lidhje me skandalin për marrjen e apartamenteve të reja me çmime çuditërisht të ulëta. Gazeta “Dnevnik ”..

botuar më 19-04-10 2.26.MD

Evropa përjeton “krizë të kuptimit”

Megjithëse deri në zgjedhjen e përbërjes së re të Parlamentit Evropian ka akoma rreth një muaj e gjysmë, në fund të mandatit të vet të tanishëm Parlamenti Evropian shqyrton ndryshime në direktivat, të cilat do të ndikojnë negativisht mbi disa prej..

botuar më 19-04-01 4.23.MD

Turbullira politike pas shitblerjeve skandaloze të banesave ka, por jo aq të forta

Në ditën e fundit të muajit mars partia GERB shpalli listën e kandidat- deputetëve,  me të cilën bashkë me Bashkimin e Forcave Demokratike do të paraqitet në zgjedhjet për Parlamentin Evropian. Sot, Bullgaria ka 17 eurodeputetë, 6 prej të cilëve janë nga..

botuar më 19-04-01 2.20.MD

Amendamente në Ligjin për Fetë provokuan tension me Turqinë

Mbrëmë vonë u njoftua, se ministrja e jashtme Ekaterina Zaharieva ka urdhëruar që ambasadori i Turqisë në Bullgari Hasan Ulusoy të thirret në Ministrinë e Jashtme në lidhje me deklaratën e ministrit të jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu, se Ankaraja..

botuar më 19-03-29 2.57.MD

Drama para zgjedhjeve në Bullgari për Parlament Evropian

Zgjedhjet në Bullgari për Parlamentin Evropian do të zhvillohen më 26 maj dhe deri atëherë mbeten 67 ditë. Regjistrimi i listave me emrat e kandidatëve duhet të mbahet jo më vonë se 32 ditë para ditës zgjedhore, ndërsa për shumicën e forcave..

botuar më 19-03-19 2.45.MD