Partia Socialiste Bullgare kërkon hetim të marrëveshjes me Bankën e Parë të Investimeve

Partia Socialiste Bullgare (BSP) në opozitë kërkon që të krijohet një Komision i përkohshëm pranë Parlamentit për shkak të marrëveshjes mes Bankës Bullgare për Zhvillim dhe Bankës së Parë të Investimeve. Vendimi u mor në mbledhjen në..

rinovuar më 20-06-14 12.03.MD

Socialistet do të zgjedhin lider të ri më 12 shtator

Shumica në Këshillin Kombëtar të Partisë Socialiste Bullgare (BSP) vendosi që zgjedhjet e drejtpërdrejta për kryetar të partisë të zhvillohen më 12 shtator, ndërsa balotazhi eventual – më 19 shtator. Disa ditë më vonë – më 26 dhe 27 shtator do të..

botuar më 20-06-13 4.15.MD
Zoran Zaev

Zoran Zaev: Interesi i Bullgarisë është që të jemi pjesë e NATO-së dhe BE-së

I pyetur nëse Bullgaria mund të vendosë veto ndaj negociatave të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian, ish kryeministri Zoran Zaev dhe lider i Bashkimit Social Demokratik tha në një intervistë televizive se deri tani Bullgaria mund ta kishte..

botuar më 20-06-12 10.54.PD
Foto: EPA/BGNES

Ngjarjet me adresë ballkanike

Nuk ka ndryshim të numrit të rasteve të koronavirusit në Slloveni gjatë 24 orëve të fundit Nuk janë regjistruar raste të reja të koronavirusit në Slloveni gjatë 24 orëve të fundit. Kështu numri i ë infektuarve në vend është 1488, i të shëruarve –..

botuar më 20-06-11 12.57.MD
Liderja e socialistëve Kornelija Ninova dhe deputeti nga GERB Toma Bikov

Pushtetarët dhe opozita me akuza të ndërsjella

Partia Socialiste Bullgare BSP shpalli grumbullim nënshkrimesh për dorëheqjen e qeverisë në çdo qytet. Socialistët propozojnë gjithashtu krijimin e dy komisioneve në Parlament – njëri për hetimin e lidhjeve të pushtetarëve me afaristin Vasill..

botuar më 20-06-09 8.54.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Maqedonia e Veriut ktheu karantinën dhe orën policore Për shkak të situatës së keqësuar epidemike pas festave fetare, Maqedonia e Veriut ktheu kufizimet. Nga 4 deri më 8 qershor ndalohet lëvizja e njerëzve në të gjitha bashkitë e..

botuar më 20-06-04 1.32.MD

Gent Cakaj e falënderoi Ekaterina Zaharievën për ndihmën në luftimin e Covid-19

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj e falënderoi në Facebook Ministren e Jashtme të Bullgarisë Ekaterina Zaharieva për ndihëm në luftimin e Covid-19: Me angazhimin personal të Zëvendëskryeministres dhe Ministres së Punëve..

botuar më 20-06-03 1.37.MD
Снимка: Pixabay

Ngjarjet me adresë ballkanike

Covid-19 largohet nga Ballkani Në Ballkan po vëzhgohet tendenca e uljes së intensitetit të epidemisë së Covid-19. Më 28 maj në Serbi rastet e regjistruara të koronavirusit për 24 orët e fundit janë 48 me tendencë pozitive, në Greqi ka vetëm 11..

botuar më 20-05-28 3.06.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Greqia do të pakësojë tatimet për daljen më të shpejtë nga kriza Kryeministri grek Kiriakos Mitsotakis shpalli një plan për ristartimin e ekonomisë. Masat prej 17 mlrd eurosh janë në përkrahje të shëndetësisë, të vendeve të punës dhe turizmit. Ulen..

botuar më 20-05-21 2.20.MD

Bashkimi Evropian tregon rëndësinë e fjalëve solidaritet dhe unitet

Bashkimi Evropian  e pret festën e vet në kushtet e krizës së paparë shëndetësore dhe ekonomike, të shkaktuar nga pandemia me Covid-19. Sivjet Dita e Evropës është shumë më e veçantë dhe për shkak të dy përvjetorëve të ngjarjeve të rëndësishme për..

botuar më 20-05-09 7.00.PD