Kornelija Ninova

Partia Socialiste Bullgare në opozitë do të kërkojë votë të mosbesimit të qeverisë

Javën e ardhshme Partia Socialiste Bullgare në opozitë do të paraqesë në parlament mocion mosbesimi ndaj qeverisë për korrupsion, tha liderja Kornelija Ninova. Partia Socialiste Bullgare insiston për krijimin e dy komisioneve parlamentare të cilët të..

botuar më 20-07-08 12.08.MD

Materialet komprometuese si lojë politike ose normë e sjelljes?!

Javët e funti jeta politike në vend sikur zhvillohet rreth materialeve komprometuese për figurat kryesore politike. Format ndryshohen – nga incizime të bisedimeve, përmes fotografive që vizualizojnë momente intime nga jeta e politikanëve,..

botuar më 20-07-06 12.58.MD
Ilhan Kyuchyuk

Fqinjësia e mirë me Bullgarinë është e detyrueshme për negociatat e Shkupit me BE-në

Marrëveshjet për fqinjësi të mirë me Bullgarinë dhe Greqinë janë një pjesë e rëndësishme e kornizës së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, tha për Radion Kombëtare Bullgare (BNR) eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk. Si një raportues i..

rinovuar më 20-07-05 11.54.PD

Presidenti Rumen Radev përshëndeti Presidentin e SHBA-së Donald Trump me rastin e 4 korrikut

Kreu i Shtetit Rumen Radev përshëndeti Presidentin Donald Trump me rastin e festës kombëtare të SHBA-së – 4 korrik, Dita e Pavarësisë. Partneriteti strategjik mes Bullgarisë dhe SHBA-së është një bazë solide për dinamikën gjithnjë e më aktive..

botuar më 20-07-04 12.08.MD
Foto: EPA/BGNES

Ngjarjet me adresë ballkanike

Rumania ka shtyrë dobësimin e masave kundër koronavirusit Rumania ka shtyrë dobësimin e masave kundër epidemisë për shkak numrit të rritur të të infektuarve me Covid-19. Kryeministri Ludovic Orban tha se zhvillimi i situatës gjatë disa ditëve të..

botuar më 20-07-02 12.43.MD

Luksemburgu është investitori i tretë për nga rëndësia në Bullgari

Gjatë vitit të kaluar 2019 investimet e Luksemburgut në Bullgari janë 1.35 mlrd euro. “Jemi investitori i tretë për nga rëndësia në Bullgari”, vuri në dukje Ministri i Jashtëm i Luksemburgut Zhan Aselborn gjatë vizitës zyrtare të..

botuar më 20-06-29 6.01.MD
Foto: BTA

Ngjarjet me adresë ballkanike

Partia e Presidentit serb Aleksandër Vuçiç fitoi zgjedhjet Partia progresive serbe e Presidentit Aleksandër Vuçiç fitoi në zgjedhjet parlamentare duke marrë 63% të votave. Partneri i saj i koalicionit – Partia Socialiste e Ivica Daçiçit, është e..

botuar më 20-06-25 1.13.MD

Në horizontin politik – diçka e re?

Ditët e fundit në Bullgari tema aktuale e jetës politike është lidhur me marrëdhëniet mes Presidentit dhe Kryeministrit pas shpërndarjes në hapësirën publike të materialeve komprometuese dhe fotografive të Kryeministrit. Diskutohet shumë në..

botuar më 20-06-22 3.22.MD

Tension mes Presidentit dhe Kryeministrit për shkak të materialeve komprometuese

Lidhur me publikimet gjithnjë e më të shpeshta me materiale komprometuese si fotografi dhe incizime audio, në një konferencë shtypi të mërkurën Kryeministri Bojko Borisov tha se qëllimi i rivalëve të tij janë destabilizimi i vendit dhe zgjedhjet e..

botuar më 20-06-18 5.05.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Mbetet gjendja e jashtëzakonshme epidemiologjike në Rumani Gjendja e jashtëzakonshme epidemiologjie në Rumani mbetet edhe 30 ditë, vendosi qeveria. Nga 15 qershori në vend pa karantinë hyjnë shtetasit e 17 shteteve duke përfshirë edhe..

botuar më 20-06-18 1.28.MD