Në mbarë vendin kremtohet Dita e Pavarësisë së Bullgarisë

Me rit ushtarak u ngrit flamuri bullgar mbi Kështjellën “Carevec” në qytetin Veliko Tërnovo me rastin e përvjetorit të 112 të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë. U shërbye një meshë solemne në kishën “Shën Dyzet Martirët” pra ata ku u shpall..

botuar më 20-09-22 1.25.MD

Covid-19 nuk është aq i rrezikshëm për nxënësit se sa për njerëzit që kanë kontakt me ta

Pritet që grumbullimi i më shumë njerëzve në shkollë të çojë deri në përhapjen e virusit te më shumë njerëz. Rreziku më i madh është se kjo mund të mos jetë aq e rrezikshme për fëmijët se sa për ata që kanë kontakte me ta . Këtë e tha para BNT..

botuar më 20-09-22 1.01.MD
Radev dhe Borisov

Deklarata të presidentit dhe të kryeministrit lidhur me Ditën e Pavarësisë 22 shtatorin

Shpallja e Pavarësisë është një nga triumfet më të mëdha të shtetësisë bullgare. Ky është një çast në të cilin shtetas dhe pushtetarë arritën të mendojnë njësoj dhe të dëshirojnë një gjë të njëjtë në emër të mirëqenies së Atdheut, shkroi në..

botuar më 20-09-22 11.18.PD

5.05 për qind përbëjnë të infektuarit me Covid-19 nga 2988 teste

151 janë rastet e reja të koronavirusit në vend të zbuluara nga 2988 PCR teste. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ për 24 orët e fundit. Kështu numri i përgjithshëm i të infektuarve që nga fillimi i pandemisë arriti..

botuar më 20-09-22 10.21.PD

Dita e 76 e protestave antiqeveritare

Protesta e tretë e shpallur si “Kryengritja e Tretë e Madhe Popullore” u caktua për 22 shtatorin për të përputhur me shënimin e përvjetorit të 112 nga shpallja e Pavarësisë së Bullgarisë. Kjo është dita e 76 e protestave antiqeveritare...

botuar më 20-09-22 10.06.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 198

Për mësimin në mjedis elektronik pragjet e të infektuarve do të caktohen nga ministri i shëndetësisë “Ka të ngjarë që të imponohet një kalim më i gjerë te mësimi në mjedis elektronik” tha ministri i arsimit Krasimir Vëllçev në..

botuar më 20-09-21 7.55.MD

Dita e 75 e protestave antiqeveritare në Sofje

Në Sofje, si zakonisht në orën 19.00 në vendin e zakonshëm para godinave të administratës së Presidencës, Parlamentit dhe qeverisë u thirr protestë antiqeveritare. Të pakënaqurit, të cilët duan dorëheqjen e Kryeministrit, të Kryeprokurorit dhe..

botuar më 20-09-21 7.42.MD
Godina e fondit shetëror

Autoritetet përgënjeshtruan informacionin se ka mjete të ndaluara evropiane

Komisioni Evropian rimëkëmb shumat për Bullgarinë, të cilat fondi “Bujqësia” u dërgon fermerëve si pagime direkte dhe subvencionime, njoftojnë nga Fondi. Saktësimi është për shkak të informacionit të përhapur se Brukseli ka ndaluar 350 mln..

botuar më 20-09-21 7.30.MD
Financieri Emill Hërsev

Transaksione të dyshimta të bankave botërore kanë kaluar edhe përmes Bullgarisë

Një hetim gazetaresk zbuloi transaksione të dyshimta, të cilat kanë kaluar përmes Bullgarisë. Sipas hetimit pesë nga bankat më të mëdha ndërkombëtare kanë lejuar larjen e mbi 2 trilionë dollarëve (para të pista) në botë, transmetoi BNR. Bëhet..

botuar më 20-09-21 4.40.MD
Vezhdi Rashidov

Për krijuesin Vezhdi Rashidov protestat janë orvatje e anarkisë për grusht shteti

“Nuk shikoj ndonjë mesazh në protestat. Shikoj vetëm njerëz të cilët dëshirojnë të heqin qeverinë. Ata kërkojnë vetëm dorëheqje dhe asgjë tjetër”, komentoi para BNR skulptori Vezhdi Rashidov, deputetë nga partia GERB dhe kryetar i komisionit..

botuar më 20-09-21 2.33.MD