Deti bullgar i frymëzon artistët evropianë për Eurovizion 2021

Bullgaria është shteti i vetëm në Evropë, i cili sivjet mblodhi muzikantë nga kontinenti dhe krijojë një atmosferë krijuese, që të mund ata në një mjedis miqësor dhe nëpërmjet punës në ekip të krijojnë këngë për edicionin e ardhshëm mot të “Eurovizionit”..

botuar më 20-08-21 10.46.PD
Martin Hafizi

Martin Hafizi prezanton vepra të veta në Festivalin Ndërkombëtar të Xhazit në qytetin Varna

Festivali Ndërkombëtar i Xhazit “Varnensko Ljato” (Vera e Varnës) që nga viti 1992 e këtej zhvillohet çdo vit me pjesëmarrjen e muzikantëve nga mbarë bota dhe Bullgaria. Ky është festivali më i vjetër xhaz tek ne, i cili që nga vet fillimi është me..

botuar më 20-08-18 1.22.MD

Ylli i Metropolitanit Diana Damrau para koncertit të saj të parë në Bullgari

Diana Damrau - një nga këngëtaret më të shquara të operës të kohës sonë, do të hapë stinën e re të Filarmonisë së Sofjes në fillim të shtatorit. Në të ylli i Metropolitanit do të jetë në partneritet me basin francez Nicolas Testé, i cili është dhe..

botuar më 20-08-12 10.30.PD

„Paradise with you“ - debutim për A.L.K.S. në konkursin për këngë të Radios Kombëtare Bullgare

Mes 13 këngëve në finalen e evenimentit të 51 të konkursit të radios për një këngë pop dhe rok të re bullgare “Pranvera 2020” u dallua „ Paradise with you“, e cila sivjet fitoi çmimin për debutues. Autor i saj  dhe interpretues është Aleksandër..

botuar më 20-08-03 11.45.PD

“Qytetit të bardh klasikja i shkon shumë”

Në kuadrin e Festivalit Muzikor “Ditë të muzikës klasike” u prezantua dhe xhaz koncertii vetëm. Në skenën e qytetit bregdetar Ballçik dolën muzikantët nga grupi “Fënkalero” me lider Vasill Spasov (piano). Qytetin Ballçik e quajnë..

botuar më 20-08-01 6.10.PD

Kopshti i Borisit përsëri do të mbledhë publik në estradën e vet verore

Ditën e diel 26 korrik, orkestra frymëmarrëse, nën drejtimin e dirigjentit Vasill Deliev do t’i gëzojë adhuruesit e muzikës në skenën verore në kopshtin e Borisit. Në program janë përfshirë vepra nga Zhorzh Bize, Imre Kalman, Julius Fuçik, Aram..

botuar më 20-07-26 6.05.PD

Spoti i DJ Fabrizio Parisi prezanton bukuritë e Bullgarisë

Bukuria e bregdetit jugor bullgar është paraqitur në videon e re të DJ-it italian Fabrizio Parisi. Spoti është i këngës South Legend frymëzuar nga folklori bullgar, e cila tashmë transmetohet nga radiostacionet në Bullgari, Greqi, Turqi, Marok,..

botuar më 20-07-24 6.33.MD

Vasill Petrov dhe Symphony Way në një varg koncertesh verore

“Marramendës si një fishekzjarr pas heshtjes”- kështu e quan programin e tij të ri këngëtari i xhazit Vasill Petrov. Ai do ta prezantojë në turneun kombëtar, i cili fillon me koncert në qytetin Plovdiv më 21 korrik. Pasojnë takime me publikun në..

botuar më 20-07-19 6.10.PD
Hayes & Y

Laureatët nga konkursi i Radios Kombëtare Bullgare “Pranvera 2020” − Grupi “Hayes&Y”

Edicioni i 51 i Konkursit të Radios Kombëtare Bullgare “Pranvera 2020” - për këngë pop dhe rok bullgare, u dha mundësi muzikantëve të shumtë bullgarë që punojnë si në vend ashtu edhe jashtë shtetit të marrin pjesë në konkurrim. Mes të dalluarve..

botuar më 20-07-17 1.35.MD

Në Sofje po vazhdojnë A to Jazz Concerts

Një nga ngjarjet më të mëdha kulturore tek ne , A to Jazz ia dedikon  lavdinë e vet seleksionimit të shkëlqyer  të muzikantëve dhe zgjedhjes së skenës, të vendosur në parkun qendror të kryeqytetit. Festivali i cili gjatë vitit 2019 mblodhi 35..

botuar më 20-07-11 4.20.PD