Eмисия новини
от 11.00 часа

Qyteza e vjetër Plovdiv nuk pësoi dëme nga tërmeti

Përfunduan inspektimet pas tërmetit me magnitudë nga 4.5 sipas Rihterit që ra më 1 maj në qytetin Pllovdiv. Kryetari i Bashkisë së qytetit Zdravko Dimitrov tha, se nuk ka të dëmtuar dhe dëmet jenë minimale. Në rezervatin arkitekturor Qyteza e Plovdivit..

02.05.20 16:37 |
Harta, e cila tregon epiqendrën e tërmetit sipas Institutit Kombëtar të Gjeofizikës, Gjeodezisë dhe Gjeografisë pranë Akademisë Bullgare të Shkencave.

Tërmet lëkundi Bullgarinë

Instituti Kombëtar i Gjeofizikës bëri të ditur për Radion Kombëtare Bullgare se disa minuta pas orës 14.00 të premten në të gjithë vendin është ndjerë tërmet relativisht i fortë me magnitudë 4,5 të shkallës Rihter. Epiqendra është  afër qytetit Plovdiv..

01.05.20 15:38 |

Bullgaria i jep Shqipërisë ndihmë të re humanitare

Qeveria e Bullgarisë miratoi ndihmë suplementare humanitare nga 100 mijë euro, 195 583 leva, për rimëkëmbjen e Shqipërisë pas tërmetit që ra në vend më 26 nëntor të vitit 2019. Gjatë nëntorit të vitit 2019 Bullgaria i siguroi Shqipërisë ndihmë humanitare në..

08.04.20 11:50 |

Bullgaria do t’i livrojë Shqipërisë ndihmë suplementare

Bullgaria ka në plan të livrojë akoma 100 000 euro për rimëkëmbjen e Shqipërisë pas tërmetit në fund të vitit të kaluar, bëri të ditur Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva. Deri tani Sofja ka siguruar mbi 120 000 euro. Bullgaria ishte ndër..

17.02.20 17:03 |

Tërmet lëkundi Bullgarinë Jugperëndimore

Të hënën, më 30 dhjetor në orën 20.01 është regjistruar tërmet me magnitudë 4,1 të shkallës së Rihterit. Epiqendra ka qenë nën majën Musalla të malit Rila, në thellësi 1 kilometër nën sipërfaqen e tokës, informuan nga Instituti Kombëtar i..

31.12.19 10:16 |

Misionet Diplomatike në Sofje tregojnë solidaritet për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri

Operacioni i Menaxhimit të Fatkeqësive Natyrore i Shqipërisë bëri një përmbledhje të plotë të situatës 2 javë pas tërmetit të 26 nëntorit, informon Top Channel. Janë strehuar në mënyrë të përkohshme 13294 qytetarë dhe mbi 7 mijë qytetarë gjenden në..

13.12.19 15:40 |

Bullgaria i dërgoi Shqipërisë 12 inxhinierë për të vlerësuar gjendjen e godinave pas tërmetit

Sot Bullgaria i ka dërguar Shqipërisë 12 inxhinierë që të ndihmojnë në vlerësimin e godinave të dëmtuara gjatë tërmetit. Këtë e deklaroi Zëvendëskryeministrja bullgare dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva para Ministrit në detyrë për..

05.12.19 20:38 |

Në këtë moment edhe një kontribut i vogël bën ndryshimin për Shqipërinë

Pas përfundimit të fazës së parë të kërkimit dhe shpëtimit pas tërmetit që goditi Shqipërinë më 26 nëntor më shumë informacion rreth situatës kërkuam nga Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Sofje zonja Donika Hoxha. “Bilanci është..

02.12.19 15:20 |

Ndihma humanitare bullgare është në Tiranë, dhuroni edhe ju!

Deri tani zyrtarisht janë deklaruar 51 viktima, 900 të plagosur me plagë të lehta apo të rënda, 5 200 veta janë pa strehë. Ndërtesat e rrëzuara janë 1200. Tërmeti prej 6.4 ballë ka kthyer në gërmadhë godina në Durrës dhe Thumanë, aty ku kanë qenë edhe..

01.12.19 09:29 |

Thirrje për ndihmë për popullin shqiptar

Tri ditë pas tërmetit të tmerrshëm në Shqipëri me magnitudë 6.4 sipas shkallës së Rihterit numri i viktimave dhe i të plagosurve në Shqipëri po vazhdon të rritet. Sipas informacionit të deritanishëm bëhet fjalë për 49 persona të vdekur dhe 48 njerëz që..

29.11.19 17:01 |
Всички новини: днес | вчера