Eмисия новини
от 13.00 часа
Profesor Konstantinov

Modeli matematikor parashikon zhvillimin e pandemisë

Hartuam dhe aplikuam modele të cilët parashikojnë zhvillimin e pandemisë. Parashikuam me saktësi nga 0.5 për qind numri i të vdekurve n Evropë dhe në Bullgari, tha matematikani profesor Mihaill Konstantinov, drejtor i firmës shtetërore “Shërbim..

06.07.20 13:33 |
Marija Sharkova

Testi negativ PCR nuk heq karantinën

Karantina fillon nga dita e kontaktit të fundit me rastin e konfirmuar të Covid-19 dhe afati lidhet me periudhën e inkubacionit. Ky është qëndrimi i Qendrës Evropiane të Kontrollit të Sëmundjeve, tha para Radios Kombëtare Bullgare avokatja e..

06.07.20 12:08 |

Në Bullgari cirkëlojnë 4 nga mutacionet kryesore të Covid-19

Më se 7 janë vijat gjenetike të Covid-19 të cilat cirkëlojnë në botë. Në Bullgari më e përhapur është vija kryesore për Evropën dhe për ShBA-në. Këtë e tha para Televizionit Kombëtar Bullgar docent Ivan Ivnov, udhëheqës i Laboratorit Kombëtar të..

06.07.20 10:46 |
Profesori Asen Balltov

Të rinjtë sëmuren sepse nuk respektojnë masat kundër Covid-19

Një anketim evropian tregon, se njerëzit nuk besojnë se koronavirusi është aq ngjitës dhe nuk janë të prirë të respektojnë masat kufizuese, tha para Televizionit Kombëtar Bullgar drejtori i Spitalit “Pirogov” profesor doktor Asen Balltov. Të rinjtë..

06.07.20 10:35 |

63 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari me 923 teste

63 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari me 923 teste PCR për 24 orët e fundit, tregojnë të dhënat e Portalit Informativ Unik. Numri i përgjithshëm i të regjistruarve me koronavirus në vend arriti 5 740 veta. Numri i të vdekurve që nga fillimi..

06.07.20 08:29 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 120

Nuk do të ketë shtrëngim të masave në Bullgari gjatë stinës verore Do të shpresohet vetëm tek kufizimet e vetë qytetarëve, pavarësisht nga zhvillimi i situatës së Covid-19. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov gjatë inaugurimit të rrugës së..

05.07.20 17:44 |

Turistët për në Greqi do të kalojnë vetëm përmes PKK-së “Kullata”

Që nga ora 14.00 të gjithë që shkojnë për të pushuar në Greqi do të kalojnë vetëm përmes PKK-së “Kullata”, bëri të ditur Policia Kufitare. Ndalohet edhe kalimi i turistëve përmes pikëkalimeve “Makaza”, “Kapitan Petkov Vojvoda” dhe “Ivajlovgrad”...

05.07.20 15:55 |
Prof. Petko Sallçev

Arka e Shëndetësisë në Bullgari ka rezervë financiare

Me rritjen e propozuar të mjeteve financiare për shtigjet klinike për sëmundjet ngjitëse do të stimulohen hallakat e përgjegjshme për mjekimin e këtyre sëmundjeve. Para BNR-së prof. Petko Sallçev, drejtor i Arkës Kombëtare të Shëndetësisë..

05.07.20 12:36 |
Kryeministri Bojko Borisov

Nuk do të ketë shtrëngim të masave në Bullgari gjatë stinës verore

Do të shpresohet vetëm tek kufizimet e vetë qytetarëve, pavarësisht nga zhvillimi i situatës së Covid-19. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov gjatë inaugurimit të rrugës së Pomories në bregdetin jugor të Detit të Zi. Ai vuri në dukje se..

05.07.20 12:18 |

Gjendja epidemike në Bullgari është nën kontroll

Situata ndiqet shumë strikt, por nuk përjashtohet kthimi i kufizimeve , që të mos ngarkohet sistemi shëndetësor. Me rastin e rritjes së numrit të të infektuarve prof. Iva Hristova, zëvendësdrejtoreshë e Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve..

05.07.20 11:46 |
Всички новини: днес | вчера