Eмисия новини
от 14.00 часа

Dezinfektim nga ajri kundër Covid-19

Avioni AN-2 nga aviacioni bujqësor dezinfektoi nga ajri lagjen “Rajna Knjagjinja” dhe 14 rrugë përreth në qytetin Jamboll(Bullgari Juglindore). Preparati i përdorur është i parrezikshëm për njerëzit, bimët, insektet dhe kafshët, bëri të ditur zyra..

14.05.20 10:24 |
Ivaylo Penchev

Le propriétaire de "Walltopia" blessé, mais dans un état stable après un accident d'avion

Le propriétaire de "Walltopia" - la plus grande entreprise au monde de murs d'escalade artificiels, Ivaylo Penchev est blessé, mais garde le contact et se comporte de manière adéquate. Il a été hospitalisé à l'hôpital "Pirogov" de Sofia, où il est..

10.05.20 10:58 |

4 të infektuar me koronavirus mbërritën me avion nga Holanda

U zbuluan raste të reja të Covid-19 të pasagjerëve që erdhën me avion nga Holanda në Bullgari më 1 maj. Megjithëqë autoritetet holandeze i ndaluan dy bullgare nga bashkia e qytetit Haskovo të udhëtojnë, sepse kishin rezultate pozitive për koronavirusin,..

03.05.20 10:04 |

Les passagers d’un vol de Bulgaria Air d'Amsterdam à Sofia du 26 avril sont recherchés

Les autorités recherchent les passagers du vol de Bulgaria Air d'Amsterdam à Sofia du 26 avril, car trois cas d'infection à Covid 19 ont été identifiés, selon la Cellule nationale de crise. Au total, 95 personnes étaient à bord de l'avion. La..

29.04.20 15:12 |
Godina e MPJ-së në Sofje

Fluturimi i ushtarakëve rusë mbi Bullgari ka qenë i koordinuar me palën bullgare

Avioni ushtarak i transportit i Rusisë An-124 me komplekse raketash C-400 në bord ka fluturuar mbi Bullgari më 22 dhe më 30 tetor pasi ka marrë leje nga vendi ynë, sqaroi Ministria bullgare e Punëve të Jashtme (MPJ). Fluturimet janë realizuar për shkak..

30.10.19 15:51 |

Bullgaria do të disponojë tetë gjuajtësit amerikanë F-16 pesë vjet pas lidhjes së marrëveshjes

Ministria e Mbrojtjes publikoi në sajtin e vet përgjigje të disa pyetjeve të Presidentit lidhur me marrëveshjet për furnizimin e tetë gjuajtësve të rinj F 16 Block 70 për nevojat e Ushtrisë Bullgare me vlerë 1.1 mlrd euro pa TVSH-në me pagim paraprak 100..

25.07.19 16:00 |

Marrëveshja për blerjen e avionëve F-16 – qëndrime kontradiktore deri në fund

Një ditë pasi presidenti Rumen Radev i vuri veto Ligjit për ratifikimin e katër   marrëveshjeve me ShBA-në për blerjen e 8 avionëve F-16 Block 70 , Komisioni Parlamentar për Mbrojtjen dhe Sigurinë e hodhi poshtë veton. Kjo u bë me votat e dy..

25.07.19 14:13 |

Ulje emergjente e një avioni izraelit në Sofje

Avioni “Boeing” 737-800 i aviokompanisë “El Al” u ul me emergjencë në Aeroportin e Sofjes. Ulja ka qenë e sukseshsme, s’ka të dhëna për pasagjerë të lënduar. Avioni ka fluturuar nga Sofje për në Tel Aviv dhe kohëzgjatja e fluturimit ka qenë vetëm..

26.06.19 17:34 |

Fête de l’aviation agricole

L’avion agricole bulgare fête ses 65 ans avec 55 avions en parc qui traitent 550 000 hectares. Cet anniversaire est l’occasion de dresser le bilan d’un secteur, symbole de fierté nationale il y a 25 ans. Actuellement les agriculteurs bulgares peuvent..

01.05.14 16:19 |
Avioni i parë bullgar “Express” pas fluturimit të suksesshëm më 10 gusht 1915.

100 vjet aviacion bullgar

Kush është më i shpejt – bolidi i Formulës 1 apo gjuajtësi bombardues MiG 29? Rezultati i garës midis dy makinave të fuqishme do të bëhet i ditur gjatë festimeve zyrtare të kushtuara përvjetorit të 100-të të aviacionit bullgar. 40 avionë, 10 helikopterë dhe..

23.08.11 12:29 |
Всички новини: днес | вчера