Eмисия новини
от 08.00 часа

Rivendosja e marrëdhënieve me Rusinë mbetet në rend të ditës dhe pas takimit të Rumen Radevit me Vlladimir Putinin

Në takimin e javës së parë në kuadër të forumit ekonomik ndërkombëtar në Shën Petersburg, presidentët e Rusisë dhe të Bullgarisë shqyrtuan zhvillimin e marrëdhënieve bilaterale. Vlladimir Putin shënoi se ato “vazhdimisht rinovohen”, kurse Rumen Radevi -..

10.06.19 15:43 |
Presidenti Radev

Presidenti Rumen Radev: Ka nevojë për konsensus global kundër korrupsionit

“Ka nevojë për konsensus global kundër korrupsionit, i cili ka përpjesëtime transkufitare, si dhe kundër parave të pista, fshehjes së të ardhurave dhe tatimeve dhe për kufizimin e zonave off-shore. Jam i bindur se të gjithë liderët politikë janë në..

07.06.19 17:48 |
Presidenti Radev me komunitetin bullgar në Shën Petersburg

Presidenti Rumen Radev u takua me bashkësinë bullgare në Shën Petersburg

“Që të gjithë kemi një borxh të përbashkët dhe përgjegjësi të ruajmë gjuhën, kulturën dhe traditat tona, pavarësisht sesa larg ndodhemi nga atdheu. Është me rëndësi që fëmijët   të mos e ndërpresin lidhjen e vet me Bullgarinë”, tha presidenti..

07.06.19 11:10 |

Rosatom do të marrë pjesë në tenderin për centralin atomik “Belene”

Korporata shtetërore “Rosatom” planifikon të marrë pjesë veçmas në tenderin për ndërtimin e centralit të dytë atomik në Bullgari – “Belene”. Këtë e ka deklaruar drejtori i “Rosatom” Aleksej Lihaçov në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar në Shën..

06.06.19 18:35 |

Presidenti Rumen Radev u takua me Presidentin rus Vladimir Putin

Presidenti Rumen Radev u takua me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin në Pallatin Konstantinovski në kuadrin e Forumit Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut. Një prej temave kyçe të takimit ishte bashkëpunimi në sferën energjetike. 75 për qind e..

06.06.19 17:00 |

Rumen Radev: Bashkëpunimi ynë ekonomik me Rusinë duhet të zhvillohet, pavarësisht nga sanksionet

Në një intervistë për agjencinë TASS në prag të pjesëmarrjes së vet në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg,  presidenti Rumen Radev shprehu shpresë për furnizime direkte të gazit rus në Bullgari përmes Detit të Zi, si dhe se projekti..

05.06.19 10:40 |
Всички новини: днес | вчера