Eмисия новини
от 08.00 часа
Zonja Zaharieva dhe zoti Llavrov

Dialog pozitiv midis Bullgarisë dhe Rusisë

Ministrja e jashtme Ekaterina Zaharieva diskutoi në telefon me homologun e saj rus Sergej Llavrov bashkëpunimin midis Bullgarisë dhe Rusisë. Me ftesë të zonjës Zaharieva më 27 prill planifikohej vizitë të zotit Llavrov në Sofje, por ajo u shty për..

27.04.20 17:44 |
Borisov dhe Putin

Bisedë telefonike e kryeministrit bullgar me presidentin rus

Kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov bisedoi në telefon me presidentin e Rusisë Vlladimir Putin. Të dy burrat e shtetit diskutuan çështje aktuale të bashkëpunimit dypalësh duke përfshirë edhe energjetikën. Zoti Borisov informoi zotin Putin për avancimin..

12.03.20 18:35 |

40 qind ulje e gazit – optimizëm për biznesin dhe familjet në Bullgari

Në festën kombëtare të Bullgarisë – 3 mars, kur u nënshkrua Traktati i Paqes pas Luftës Ruso-Turke (1877-1879) dhe Bullgaria u çlirua nga zgjedha pesëshekullore osmane, monopolisti rus i gazit “Gazprom” i dërgoi palës bullgare një kontratë të re të..

05.03.20 15:37 |

Bullgaria do të rishqyrtojë çmimet e gazit me Azerbajxhanin

Bullgaria do të rishqyrtojë çmimin e gazit që do të importojë nga Azerbajxhani nga tetori i këtij viti. Këtë e tha drejtori ekzekutiv i Firmës “Bullgargaz” Nikollaj Pavllov. Kjo për arsye se çmimi i gazit kontraktuar  me Azerbajxhanin është më i lartë, pasi..

04.03.20 17:19 |

Parlamenti mori vendim për heqjen e sanksioneve kundër Rusisë

Deputetët hodhën poshtë propozimin e Partisë Socialiste Bullgare (BSP) për heqjen e sanksioneve kundër Rusisë, të cilat ishin imponuar nga Bashkimi Evropian. “Pro” votuan 82 deputetë, “kundër” ishin 60, ndërsa 51 abstenuan. Motivi kryesor i socialistëve..

04.03.20 11:42 |

Çmimi i gazit natyror rus për Bullgarinë ulet me më se 40 për qind

Me 40.3 për qind ulet çmimi i gazit natyror rus për Bullgarinë. Nga data 1 mars ai është 13.44 euro (26.29 leva) për megavat orë. Kjo u kontraktua midis firmave “Bullgargaz” dhe “Gazptom” më 2 mars. Çmimi i ri më i ulët do të jetë me fuqi prapavepruese nga..

03.03.20 13:26 |

Presidenti kritikoi bisedimet për gazin me Rusinë

Vetëm Bullgaria mbeti pa çmime të ulura nga të gjitha 8 shtetet në procesin midis BE-së dhe Gazpromit. Paguajmë për gazin dy herë më shtrenjtë dhe kjo është e palejueshme, tha presidenti Rumen Radev. Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova duhet të..

25.02.20 19:20 |

Një kompani ruse do të ndërtojë një pjesë prej “Rrymës Turke” në Bullgari

Korrespondenti i agjencisë BGNES në Beograd bëri të ditur se kompania ruse IDS (Infrastructure Development and Construction), e regjistruar në kryeqytetin serb, e cila përgjigjej për ndërtimin e gazsjellësit “Rryma Turke përmes Serbisë, do të ndërtojë..

25.02.20 11:59 |

Kontradiktat midis presidentit dhe kryeministrit po thellohen dhe po zgjerohen

Përderisa ditën e diele inspektonte ndërtimin e një autostrade, kryeminist ri Bojko Borisov shprehu pakënaqësi në lidhje me botime në gazetat spanjolle El Periódico dhe El Nacional në të cilat emri i tij komprometohej. Në këtë kontekst ai shprehu..

24.02.20 13:46 |
Afaristi bullgar Vasill Bozhkov

Akuzuan Bullgarinë se është kundër fqinjësisë së mirë me Rusinë

Bullgaria është në epiqendrën e fushatës kundër Rusisë, deklaroi zëdhënësi i Shërbimeve ruse të Inteligjencës Sergej Ivanov. Sipas shërbimeve në fjalë SHBA-të komprometojnë politikanët dhe figurat publike, të cilët përkrahin marrëdhëniet e mira me..

21.02.20 14:37 |
Всички новини: днес | вчера