Eмисия новини
от часа
Българско национално радио © 2020 Всички права са запазени

Kryqi i Kuq Bullgar dërgon ndihmë për 5000 veta në Shqipëri

Снимка: EPA/BGNES

Pas tërmetit të djeshëm në Shqipëri, i cili mori mbi 20 viktima dhe shkaktoi shumë shkatërrime, Kryqi i Kuq Bullgar i dërgon shtetit ballkanik ndihmë për rreth 5000 veta – batanije, pako familjare, ushqim, pako higjienike. Këtë e bëri të ditur para Radios Kombëtare Bullgare kryetari i Kryqit të Kuq Bullgar, akademiku Hristo Grigorov. “Që të sigurojmë ndihmën, ne e hapin depon tonë, që e bëmë bashkë me Gjysmëhënën e Kuqe Turke. Kështu do të mund t’i ndihmojmë fqinjët tanë”, shtoi gjithashtu Grigorov. Bullgaria premtoi edhe ndihmë për Shqipërinë me përmasë 200 000 leva (100 000 euro). Vendi ka gatishmëri të dërgojë edhe ushqim dhe teknikë në rast  domosdoshmërie.

Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
Още от