Ο Σιλβάνο Πράντι εκ νέου προπονητής της εθνικής βόλεϊ ανδρών της Βουλγαρίας

Ο Ιταλός Σιλβάνο Πράντι έγινε και πάλι προπονητής της εθνικής ομάδας βόλεϊ ανδρών της Βουλγαρίας. Αυτό τον γυρίζει ως μία από τις σημαντικότερες προσωπικότητες στον βουλγαρικό αθλητισμό. Νιώθω σαν να μην έχω διακόψει την εργασία μου με την ομάδα..

δημοσίευση: 7/3/20 5:38 PM

Υπερ-μαραθωνοδρόμος ανέβηκε στις τρεις υψηλότερες κορυφές της Βουλγαρίας

Ο κάτοχος του ρεκόρ στο πέρασμα της διαδρομής Kom-Emine, ο Μποζιντάρ Αντόνοφ, εντυπωσίασε με την ανάβαση στις υψηλότερες κορυφές του Αίμου, της Ρίλα και του Πιρίν. Ο υπερμαραθωνοδρόμος βασίστηκε αποκλειστικά στις δυνάμεις του και όταν δεν..

δημοσίευση: 7/3/20 12:22 PM

Το ορεινό θέρετρο Παμπόροβο εγκαινίασε την θερινή σαιζόν

Με το σύνθημα «Κινήσου, ανάπνεε και μοιράσου» ξεκινά από σήμερα το θερινό πρόγραμμα του Παμπόροβο στην Ροδόπη. Όσοι λοιπόν θεωρούν σημαντικό να αθλούνται στον καθαρό αέρα μπορούν να απολαύσουν πεζοπορείες, σκαρφάλωμα σε κορυφές, αξιοθέατα και ειδικά..

δημοσίευση: 7/3/20 8:19 AM

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Λοκομοτίβ Πλόβντιβ κέρδισε το Κύπελλο Βουλγαρίας

Ο τελικός για το Κύπελλο Βουλγαρίας ήταν χθες στο Εθνικό Στάδιο «Βασίλ Λέβσκι» και η Λοκομοτίβ Πλόβντιβ με προπονητή τον Μπρούνο Ακράποβιτς νίκησε την CSKA Σόφια. Στον κανονικό χρόνο και στην παράταση το αποτέλεσμα ήταν 0:0 αλλά τελικά η Λοκομοτίβ..

δημοσίευση: 7/2/20 8:14 AM
Βικτώρια Τόμοβα

Η βουλγάρα τενίστρια Βικτώρια Τόμοβα με τρίτη νίκη στο Βελιγράδι

Τρίτη κατά σειρα νίκη σημείωσε η Βικτώρια Τόμοβα στο επιδεικτικό τουρνουά τένις που διοργανώνει η Ακαδημία Γιάνκο Τιψάρεβιτς στο Βελιγράδι. Η καλύτερη βουλγάρα τενίστρια νίκησε την Μαριάνα Ντράζιτς από την Κροατία με 6:4, 6:3 και κέρδισε θέση στην..

δημοσίευση: 7/1/20 6:18 PM
Κόκι και Βέσο

Ακραία κούρσα kiteboarding και paragliding

Ο αγώνας μεταξύ των καλύτερων Βουλγάρων αθλητών kiteboarding Νικόλα Αμπάντζιεφ-Κόκι και paragliding Βέσε Οβτσάροφ, τερματίστηκε πρόωρα. Η εκκίνηση έγινε στο Νόβο Σέλο στον ποταμό Δούναβη. Στον αγώνα Air and Water Need Good Wings, οι δύο αθλητές..

δημοσίευση: 7/1/20 9:35 AM

Η Σόφια φιλοξενεί διεθνές τουρνουά μπιτς βόλεϊ

Στη Σόφια θα διεξαχθεί διεθνές τουρνουά μπιτς βόλεϊ. Το τουρνουά θα λάβει χώρα στα καινούργια γήπεδα για μπιτς βόλεϊ που κατασκευάστηκαν πλάι στη Λίμνη του Παντσαρέβο. Από τις 6 έως τις 9 Αυγούστου θα είναι οι αγώνες αντρών και από τις 26 έως τις..

δημοσίευση: 6/30/20 6:01 PM
Μορινάρι Βατανάμπε

Η Βουλγαρία με προτάσεις για την βαθμολόγηση στην Ρυθμική γυμναστική

Η Βουλγάρικη Ομοσπονδία Ρυθμικής Γυμναστικής πρότεινε, στην Διεθνή Ομοσπονδία του αθλήματος, η βαθμολόγηση για την καλλιτεχνική παρουσίαση να συμπεριληφθει στην βαθμολογία για τις ικανότητες των αθλητριών, τις οποίες δείχνουν κατά τους συνδυασμούς. Η..

δημοσίευση: 6/30/20 1:24 PM

Νίκη της Τόμοβα σε τουρνουά τένις επίδειξης στο Βελιγράδι

Η βουλγάρα τενίστρια Βικτώρια Τόμοβα κέρδισε με 6-1, 6-1 την Τιάνα Σρετένοβιτς σε αγώνα του τουρνουά επίδειξης στο Βελιγράδι, που διοργανώθηκε από την Ακαδημία του Γιάνκο Τιπσάρεβιτς. Η Τόμοβα δεν αντιμετώπισε δυσκολίες ενάντια στην 15χρονη..

δημοσίευση: 6/30/20 9:45 AM
Κράσεν Κράλεφ

Έως 12 000 θεατές στον τελικό του Κυπέλλου της Βουλγαρίας

Μετά από συνάντηση με τον πρωθυπουργό Μπόικο Μπορίσοφ ο υπουργός Αθλητισμού Κράσεν Κράλεφ ανακοίνωσε ότι για τον τελικό του Κυπέλλου της Βουλγαρίας μεταξύ των ομάδων CSKA /Σόφια/ και Λοκομοτίβ /Πλόβντιβ/ την 1 η Ιουλίου θα επιτραπεί η πρόσβαση..

δημοσίευση: 6/27/20 1:11 PM