Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman –dikur pikë orientimi e anijeve në det

Kepi Çirakman
Foto: arkiv

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman, i cili është simboli i qytetit detar Kavarna. Çirakman, në të cilin në lashtësi ka pasur shandan për orientimin e anijeve në det, sipas traditës çdo verë kthehet në skenën e një spektakli me fishekzjarrë. 

Në festën më 24 gusht (ditën e shtunë) nga ora 21 në Zonën Detare të Kavarnës janë ftuar muzikantët e grupit më të njohur bullgar të muzikës elektronike “Deep Zone Project”. Ngjarja është me hyrje të lirë.


Më shumë nga rubrika

Jordanka Fandëkova

Një vijë e vjetër hekurudhore në Sofje bëhet shteg për çiklizëm

Kryetarja e Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova paraqiti në një briefing një projekt të Bashkisë së Sofjes, i cili parashikon ndërtimin në kryeqytet të një shtegu të gjatë 3 km për çiklizëm. Një pjesë e madhe prej tij do të kalojë në një mjedis parku...

botuar më 19-09-13 5.24.MD

U zbulua një grup për trafikim ilegal organesh për transplantim

Gjatë një operacioni të MPB-së dhe prokurorisë u shpartallua një grup kriminal për trafikim ilegal organesh për transplantim. Që nga fillimi i vitit grupi ka organizuar pesë transplantime ilegale veshkash të shtetasve bullgar në Turqinë fqinje...

botuar më 19-09-13 5.07.MD

Komisioni për rregullimin e komunikacioneve po bën kontroll të lidhur me transmetimin e BNR-së

Komisioni për rregullimin e komunikacioneve bëri të ditur se po zhvillon kontroll të lidhur me mungesën e sinjalit të Radios Kombëtare Bullgare të premten paradite në kuadrin e 5 orëve – nga ora 6 dri më 11 transmetuesit e programit qendror të..

botuar më 19-09-13 2.11.MD