Nuk do të ketë viza për studentët e huaj me origjinë bullgare

Universiteti i Sofjes "Shën Klementi i Ohrit"
Foto: arkiv

Anulohet kërkesa për vizat e tipit D për qëndrim afatgjatë të të huajve me origjinë bullgare, të cilët janë regjistruar si studentë të rregullt në universitetet në Bullgari. Amendamenti u miratua me ndryshimet e fundit të Ligjit për të huajit në Republikën e Bullgarisë dhe në përputhje me politikën e vendit tonë për lehtësimin e hyrjes dhe të qëndrimit të të huajve me prejardhje bullgare në territorin e vendit me qëllim studime.

Më shumë nga rubrika

Kryeministri Borisov

Bojko Borisov: Duam një komisonar për sigurinë kibernetike dhe administrimin e teknologjive të informacionit

Bullgaria këmbëngul për siguri kibernetike dhe administrim të teknologjive të informacionit në Komisionin e ri Evropian. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në një koment me rastin e një publikimi në gazetën “Politiko” se Bullgaria do një..

botuar më 19-08-23 5.47.MD
Maja Shipka

Presidenti Rumen Radev do të marrë pjesë në festimin e përvjetorit të 142 të Epopesë së Shipkës

Ditën e shtunë, më 24 gusht, Kreu i Shtetit Rumen Radev do të marrë pjesë në shënimin solemn të përvjetorit të 142 të Epopesë së Shipkës gjatë Luftës Ruso-Turke (1877-1878). Beteja tek gryka malore Shipka në Stara Pllanina gjatë verës së vitit 1877 ka..

botuar më 19-08-23 5.20.MD

Në kryeqytet u shënua Dita kushtuar viktimave të regjimeve totalitare

Në kryeqytet u shënua Dita kushtuar viktimave të regjimeve të ndryshme totalitare: nacional-socialiste, komuniste etj. Para Memorialit të viktimave të regjimit komunist pranë Pallatit Kombëtar të Kulturës në qendër të Sofjes përvjetori u shënua nga..

botuar më 19-08-23 3.50.MD