Basketbollistet bullgare në moshën deri në 20 vjeçe fituan titullin evropian

Skuadra kombëtare e basketbollit për femra deri në 20 vjeçe fitoi titullin e Kampionatit Evropian, Divizioni B. Në finalet në Prishtinë të Kosovës bullgaret fituan kundër skuadrës së Finlandës me 80:75 pika. Titulli i fundit i Kampionatit Evropian për basketbollistët e rinj është nga viti 2011, për djemtë në moshën deri në 18 vjeçe. Me këtë sukses bullgaret kthehen në divizionin elitar A gjatë stinës tjetër.

Më shumë nga rubrika

Sportisti i atletikës së lehtë Bojan Lefterov me medalje të artë dhe të bronztë në kampionatin evropian për veteranë

Në kampionatin evropian të atletikës së lehtë për veteranë në Venecie të Italisë sportisti bullgar në disitanca të mesme dhe të gjata Bojan Lefterov fitoi medaljen e artë në disiplinën 10000 metra me rezultat 37:59.42 min. në kategorinë mbi 65 vjeç...

botuar më 19-09-09 5.20.MD

Grigor Dimitrov përsëri është ndër 25 tenistët më të mirë në tenisin botëror

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u lëviz përpara me 53 vende në ranglistën botërore. Ai tashmë zë vendin e 25 me gjithsej 1432 pika. Përparimi i Dimitrovit i detyrohet arritjes së tij deri tek gjysmëfinalet e Kampionatit të Hapur të SHBA-së në..

botuar më 19-09-09 2.35.MD

Boksierja bullgare Daisy Lang me një titull të ri botëror

Në një ceremoni zyrtare në Sallën e Famës në San Francisco, SHBA, kampionia e trefishtë botërore e boksit, bullgarja Desisllava Kirova, e cila është e njohur si Daisy Lang, mori titullin e radhës botëror. Ajo u dekorua si bullgarja e parë – kampione..