Atletët tanë me gjashtë medalje në Ligën e dytë të Kampionatit Evropian të Skuadrave

Ivet Llalova-Collio
Foto: Federata Bullgare e Atletikës së Lehtë

Bullgaria ruajti vendin e saj në Ligën e Dytë të Kampionatit Evropian të Skuadrave të Atletikës së lehtë në Varaždin të Kroacisë. Pas një gare të rëndë dyditore ata zunë vendin e gjashtë në grup me 297 pika. Atletët tanë fituan gjashtë medalje të arta – Ivet Llallova-Collio triumfoi në distancën 100 dhe 200 metra, Mirella Demireva në kërcimin së larti, Radosllava Mavrodieva – në hedhjen e gjyles, Gabriella Petrova – në kërcimin trehapësh, ndërsa Tihomor Ivanov i solli Bullgarisë fitoren e vetme për meshkujt, duke triumfuar në kërcimin së larti. Atletët tanë fituan gjithashtu dy medalja të bronzta dhe katër të argjendta.

Më shumë nga rubrika

Nikolla Stançev

U inaugurua një Shteg i Famës Olimpike në qytetin bregdetar Sveti Vllas

Në qytetin tonë bregdetar Sveti Vllas pranë Detit të Zi u inaugurua një Shteg i Famës Olimpike me imazhet e të gjithë sportistëve bullgarë që kanë fituar medalje të arta olimpike. Në shteg u vendosën basorelievet e 48 sportistëve bullgarë që kanë fituar..

botuar më 19-08-16 4.37.MD
Rumjana Nejkova

11 vjet nga titulli i fundit olimpik i Bullgarisë

Sot mbushen 11 vjet nga titulli i fundit olimpik për Bullgarinë. Gjatë vitit 2008 kampione në Pekin u bë Rumjana Nejkova në skif, bëri të ditur sportal.bg. Në karrierën e saj të pasur Rumjana Nejkova ka një komplettë plotë medaljesh në kanotazh nga..

botuar më 19-08-16 4.13.MD

Vetëm skuadra „Lludogorec” vazhdon pjesëmarrjen në “Ligën e Evropës”

Kampioni bullgar i futbollit “Lludogorec” vazhdon pjesëmarrjen e vet në Ligën e Evropës me qëllim që të hyjë në fazën grupore të kampionatit. Djemtë nga qyteti Razgrad (Bullgari Verilindore) mposhtën kampionin e Uellsit TNS me 4:0 si mysafir në..

botuar më 19-08-16 12.03.MD