Një festival i ri i tërheq fansat e muzikës rok në parkun qytetit Çellopesh

Foto: wolftrailrock.com

Regjisori dhe deputeti evropian Andrej Sllabakov dhe ish-kryetari i bashkisë së qytetit detar Kavarna, Conko Conev janë organizatorët e një rok-festivali të ri. Ai do të zhvillohet më 9 dhe 10 gusht në parkun “Korminesh”, me ndihmën e bashkisë Çellopeç. Në rajon gjendet dhe vendi i bukur dhe piktoresk “Vëllçata pëteka” (“Shtegu u ujkut”), emrin e të cilit e mban dhe festivali.

Grupet të cilat kanë pohuar pjesëmarrjen e vet në ditën e parë janë “Cradle of Filth”, “Scarlet Aura”, “Silked & Stained” - nga ana bullgare. Do të marrin pjesë muzikantët nga „Krossfire“ и „Sakar“. Më 10 gusht publiku do të mund të dëgjojë akoma tri grupe të tjera- “Pretty Maids”, “AXXIS” и “Wild Souls”.

Organizatorët presin një publikë të shumtë në të dyja ditët e festivalit, me qenë se ngjarja është në më pak se një orë nga Sofja, kurse koha premton të jetë e nxehtë dhe me shumë diell.

Më shumë nga rubrika

Kori i fëmijëve nga Ruse fitoi medalje dhe vëmendjen e publikut në Itali

Kori i fëmijëve nga Ruse “Shën Gjergji Fitimprurësi” mbaroi me sukses stinën me pjesëmarrjen e tij në konkursin koral “Seghizzi”, në qytetin italian Gorizia. Edicioni i 58 i forumit u zhvillua në disa kategori të ndryshme, ndërsa kori bullgar u..

botuar më 19-08-03 8.00.PD

Groovy Jazz – një album i përbashkët i Dimitër Karamfillovit dhe Petër Georgievit

Albumi Groovy Jazz i dy instrumentistëve të njohur bullgarë të stilit xhaz – Dimitër Karamfillov – kontrabas dhe Petër Georgiev – kitarë, tashmë është në tregun muzikor dhe i ka adhuruesit e vet. Dimitër Karamfillov ka filluar të merret me..

botuar më 19-08-01 11.39.PD

Edicioni i 14-të i Festivalit Muzikor Perelik do të mbledhë miq nga mbarë bota

Publiku më se mijëshe pritet për edicionin e 14-të të Festivalit Perelik World Music & Jazz Festival më 27 korrik. Atë ditë në majën Perelik të malit Rodopa në një lartësi nga 2191 metra mbi nivelin e detit do të tingëllojë muzikë gospel, latine,..

botuar më 19-07-24 3.59.MD