Fitore, humbje dhe barazim për skuadrat bullgare në Ligën e Evropës

Foto: arkiv

Kampioni i Bullgarisë “Lludogotec” bëri një hap të suksesshëm në drejtim të fazës grupore të Ligës së Evropës, pasi në ndeshjen e parë të raundit të tretë të kualifikimeve si mikpritës mposhti me rezultat 5:0 “The New Saints” nga Uelsi.

Bullgarët nga “CSKA Sofje” dhe ukrainasit nga “Zarja – Lugansk” përfunduan ndeshjen e tyre me rezultat 1:1 në të njëjtën fazë të Pikës së Evropës. Pas një jave është planifikuar ndeshja e tyre e dytë në Zaporozhie.

“Lokomotivë Plovdiv” humbi në terrenin e vet me 0:1 kundër “Strasburgut” të Francës me rezultat 0:1 në ndeshjen e parë të raundit të tretë të kuakifikimeve të Ligës së Evropës. Pavarësisht se luajtën mirë, mikpritësit në vazhdim të 80 minutave ishin në terren me një lojtar më pak. Dhe prandaj nuk arritën ta ndryshojnë rezultatin.


Më shumë nga rubrika

Josif Milladinov

Rekord dhe kuotë olimpike për Bullgarinë në notim

Josif Milladinov siguroi kuotë në notim për Bullgarinë për Lojërat Olimpike në Tokio. Bullgari 16 vjeçar u klasifikua për gjysmëfinalet e kampionatit botëror të të rinjve në 100 metra në stilin flutur duke kaluar distancën për 51.91 sekonda. Kështu ai u bë..

botuar më 19-08-21 4.57.MD

120 veta konkurruan në maratonën e notimit “Shën Vllas”

Gjithsej 120 meshkuj dhe femra nga shtatë shtete konkurruan në maratonën e dytë të notimit “Shën Vllas”. Profesionistë dhe fansa nga Rusia, Ukraina, Moldavia, Kazakistani, Maqedonia, Polonia dhe Bullgaria notuan pranë vendpushimit tonë bregdetar tek..

botuar më 19-08-19 4.40.MD

Një prezantim i shkëlqyer i gjimnasteve bullgare në Minsk

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike fitoi në Çallënxh Kupën Botërore në Minsk medalje të arta në kombinimin e përzier me 3 rrethe dhe dy palë shkopinj, si dhe medalje të bronzta në vallen me 5 topa. Përpara kësaj bullgaret fituan argjend në..

botuar më 19-08-19 10.48.PD