Akrobatë të njohur ajrorë vijnë për garë në Bullgari

Foto: arkiv

Disa nga akrobatët më të mirë ajrorë në botë do të mblidhen për garën e aeronautikës në Bullgari nga data 30 gusht deri më 1 shtator në qytetin Sopot të Bullgarisë Qendrore. Gara është organizuar me idenë e rekordmenit botëror në aeronautikës akrobatike Veselin Ovçarov. Në garë do të prezantohet dhe disiplina e re “acro cross” - disiplinë që i ka elementet e dy drejtimeve të tjera të këtij sporti - "coss country" dhe akrobatikë. Pjesëmarrjen e tyre e kanë pohuar pilotët më të mirë në botë - nga Brazili, Spanja, Franca, Anglia , Gjermania, Rusia, Turqia dhe vende të tjera. Programi përfshin fluturim në masë nga stacioni i sipërm i teleferikut të qytetit Sopot dhe një garë, të cilën do ta fitojë më i shpejti në distancën 10 kilometra.


Më shumë nga rubrika

Një prezantim i shkëlqyer i gjimnasteve bullgare në Minsk

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike fitoi në çallënxh kupën Botërore në Minsk medalje të arta në kombinimin e përzier me 3 rreth dhe dy palë shkop, si dhe medalje të bronzta në 5 top. Përpara kësaj bullgaret fituan argjend në shumëgarëshin. Në..

botuar më 19-08-19 10.48.PD
Nikolla Stançev

U inaugurua një Shteg i Famës Olimpike në qytetin bregdetar Sveti Vllas

Në qytetin tonë bregdetar Sveti Vllas pranë Detit të Zi u inaugurua një Shteg i Famës Olimpike me imazhet e të gjithë sportistëve bullgarë që kanë fituar medalje të arta olimpike. Në shteg u vendosën basorelievet e 48 sportistëve bullgarë që kanë fituar..

botuar më 19-08-16 4.37.MD
Rumjana Nejkova

11 vjet nga titulli i fundit olimpik i Bullgarisë

Sot mbushen 11 vjet nga titulli i fundit olimpik për Bullgarinë. Gjatë vitit 2008 kampione në Pekin u bë Rumjana Nejkova në skif, bëri të ditur sportal.bg. Në karrierën e saj të pasur Rumjana Nejkova ka një komplettë plotë medaljesh në kanotazh nga..

botuar më 19-08-16 4.13.MD